infectie urinara cu stafilococ

26-03-2010
carmella
Nu este medic/terapeut
carmella
Buna, ma gandeam sa cer si eu sfatul vostru, am facut anul acesta o multitudine de infectii, la inceputul anului am avut o anexita, mi-a trecut si am facut o infectie urinara cu e colo, acum am terminat tratamentul si la urocultura de dupa mi-a iesit infectie urinara cu stafilococ, nu mai stiu ce sa fac, o tin asa una dupa alta, m-am saturatd e atatea tratamnete si simt ca nu ii dau de capat, la aceasta infectie am primit sa iau biseptol, credeti ca in 7 zile trece?tare as vrea sa fie asa, poate cineva sa imi spuna daca aceasta infectie este contagioasa?va multumesc pt rabdare, o zi buna.
2 comentarii
0
26-03-2010, ora 17:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu prea cred ca-ti va trece doar cu biseptol... nu intotdeauna cocii grampozitivi sunt sensibili la biseptol.ai facut o urocultuta antibiograma sau doar urocultura simpla fara a fi testata sensibilitatea stafilococului la antibiotice ? Nu e contagioasa.daca nu ai inceput tratamentul si daca nu ai antibiograma eu te sfatuiesc sa repeti analiza si sa o faci cum trebuie, completa, pentru a face tratament corect, caci altfel tot asa te chinui si te trezesti intr-o zi ca ai probleme renale. terapia in infectiile repetate urinare se face 10-14 zile.
0
26-03-2010, ora 17:37
carmella
Nu este medic/terapeut
carmella
Va multumesc pentru raspuns, am facut doar urocultura, si medicul meu ginecolog mi-a spus sa iau biseptol 7 zile apoi sa refac urocultura.antibiograma nu cred sa mi-o fi facut dar asta doar ea stie...
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.