Infectie urinara sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara sau altceva?

22-05-2011
Analys
Nu este medic/terapeut
Analys
buna ziua!
Va rog, sa-mi spuna si mie cineva ce inseamna aceste analize la Urocultura...Leucocite -1/mm cub..bacterioscopie -negativa,...culturi 1000 UFC/ ml.Va multumesc!
6 comentarii
0
23-05-2011, ora 13:46
Ana1985
Nu este medic/terapeut
Ana1985
Buna ziua. Am rinichiul drept scos de 5 ani si o infectie cu E-coli tot de 5 ani. Medicul mi-a prescris Nitrofurantoina 1 capsula seara. Din sumarul de urina efectuat recent reiese un numar de 25-/leu/uL leucocite si urocultura cu 1000UFC/ml.
Intrebarea mea cat timp trebuie urmat acest tratament ( 7 zile/ pana la terminarea celor 20 de capsule) si la ce interval de timp trebuie repetat sumarul de urina?
0
12-06-2011, ora 13:58
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Pt Ana..e in regula urocultura, nu aveti infectie..

Pt Ana..urocultura este ok..d-ul dr v-a dat Nitrofurantoina, preventiv, nu este un tratament complet, este pt a mentine urina sterila..eu zic sa luati toata cutia la inceput, o pastiluta pe seara, iar apoi dupa fiecare contact sexual..pt ca favorizeaza intrarea bacteriilor in uretra, si de aici infectia..dar cel mai bine ar fi sa-l intrebati pe medic, cat timp sa luati preventiv..iar daca sunt 20 pastile, inseamna 20 zile..iar ca masuri de precautie, la baie sa va stergeti din fata in spate, urinat dupa fiecare contact sexual, spalat dupa scaun, si luat ceva pt imunitate, gen echinaceea, evitarea constipatiei, multe lichide..iar de repetat sumarul eu zic atunci cand simtit ca ceva nu este in regula, iar cand recoltati urina in recipient, sa fie jetul de la mijloc..succes
0
14-06-2011, ora 19:41
Ana1985
Nu este medic/terapeut
Ana1985
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru sfaturi. Am terminat deja cele 20 de pastile si medicul mi-a spus sa mai iau inca 20. Am uneori probleme cu constipatia. In rest toate celelate sfaturi incerc sa le respcet de ceva timp. Multumesc inca o data. Seara buna
0
22-06-2011, ora 21:49
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
infectia urinara ma urmareste de un an de zile ! am avut klebsiella. streptococ hemolitic de grup b acum am e coli.. am facut tratament cu ofloxacin, apoi injectii gentamicina insotit de un alt antibiotic, apoi claritromicina insotit de flamexin.iar acum tb sa iau tratament pt e coli... poate e de ras, dar cand ies la o plimbare, la o terasa la un restaurant am ajuns sa ies afara sa urinez in natura decat sa iau contact cu toaletele..imi repare si mi tot repare la 2 - 3luni...imi puteti spune de la ceee?? va multumesc
0
23-06-2011, ora 02:17
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Trebuie sa mergeti la medic pt investigatii mai amanuntie, cum ar fi urografia si cistografia, pt a vedea daca aveti probleme la nivelul vezicii urinare sau a rinichilor., si bineinteles sumarul de urina si urocultura cu antibiograma aferenta.trebuie sa vb cu medicul pt un diagnostic complet si pt un tratamnet corespunzator..ca masuri de preventie, puteti aplica ce am scris mai sus la celalat subiect...
0
23-06-2011, ora 11:22
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
am fost iesi la urolog si mi a dat ofloxacin, tador si uro-vaxom 10 zile sa tin tratament...maine am fost chemata dim nush exact pt ce dar mi a zis k tb sa am vezica plina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecÈ›iilor urinare
  • Antibioticele are putea fi soluÈ›ia pentru ameliorarea durerilor cronice ale vezicii urinare (Studiu)
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  •