Infectie urinara sau Candida?

02-08-2014
Radu A.
Nu este medic/terapeut
Radu A.
Salutare.
De vreo 8 ani de zile ma confrunt cu episoade de infectii urinare/candida. Rezultatele de laborator au aratat ca bacteria vinovata este e.coli. "Mai nou" am aflat ca am si candida. Aici este buba, deorece ambele au cam aceleasi simptome in cazul meu, precum: senzatie de arsura in timpul urinarii si dupa; prezenta unor scrugeri alb-galbui-incolore, vascoase si mai putin vascoase, o analiza facuta anul acesta a acestor scurgeri a aratat ca acestea sunt de la candida, contractii ale testicolelor, frisoane, diaree senzastie de urinare permanenta, urina tulbure si urat mirositoare.
In plus, recent laboratoarele, pe baza probei de secretie au scos in evidenta candida. Acum 5 luni, am dus, pe langa proba de urina, si o proba de secretie si atunci a iesit candida insensibila la Nistatina si sensibila la celelalte antimicotice. Pana atunci am dus doar probe de urina care aveau drept rezultat infectie urinara. Urina, acum 5 luni, a iesti sterila. Am repetat testul urinei, convins ca este infectie urinara, si tot sterila a fost.
Repet, simptomele sunt aceleasi, totusi, senzatia de arsura din ultimele episoade este mai slaba.
Doctorul de familie m-a tratat an de zile cu antibiotic iar in fieacare an aveam cel putin 3 astfel de episoade.

Asi avea cateva intrebari:
- este infectie cu e.coli sau Candida - pana la urma? Din cate am inteles candida poate da astfel de infectii in care sa fie prezent si ecoli.
- ce trebuie sa fac pentru un tratament complet? Carui doctor, carui spital sau carei clinici sa ma adresez (Iasi, Bacau, Neamt)?
- a fost oare vorba de o neatentie medicala, sa fi fost candida in toti acesti ani, pe care eu am agravat-o cu tonele de antibiotice prescrise? Imi aduc aminte ca pe la primele episoade medicul s-a mirat de prezenta unor levuri in rezultate.

Multumesc pentru viitoarele raspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.