inflamarea gingiei la un an de la implant

27-06-2009
nadia mirica
Nu este medic/terapeut
nadia mirica
Buna ziua Am facut 3implanturi dentare acum un an iar de o sapatamana mi s-a inflamat gingia chiar in dreptul implanturilor.Medicul stomatolog mi-a recomandat sa iau Augmentin si Gengigel.Nu stie exact cauza dar mi-a spus ca nu ebine.Mi-a facut radiografie si a spus ca implanturile nu sunt afectate.Ce fac daca inflamatie apare peste o luna Exista posibilitatea ca la un an de zile organismul sa le refuze Multumesc
1 comentarii
0
03-07-2009, ora 00:21
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
implanturile s-au integrat deja in osul dvs, deci nu se pune problema unui " refuz din partea organismului", care s-ar fi manifestat imediat dupa realizarea coroanelor. intrebarea mea este: sunteti sigura ca ati igienizat corect si constant zona respectiva? ( periaj corect dupa masa, apa de gura de 2 ori/zi, floss cel putin o data/ zi - asta inseamna igiena unui purtator de implant. deci o igiena mai atenta decat la o persoana nepurtatoare de implant). excluzand aceasta cauza, care este cea mai frecventa, o inflamatie gingivala poate fi cauzata si de o forma incorect conceputa a coroanelor de pe implant la contactul cu gingia.
in orice caz problema dvs se trateaza la medicul curant, nu stiu cat va ajuta supozitiile mele fara sa cunosc cazul clinic. mergeti in continuare la control la medicul dvs. cu un tratament local si general corect inflamatia ar trebui sa se remita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul