Informati-va inainte de a face sex!

19-03-2009
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Am decis sa deschid un subiect deoarece, am ramas stupefiata sa constat ca aprox.60%din topicurile deschise zilnic pe forum au ca subiect bolile cu transmitere sexuala si sarcina.Nu este posibil ca la fiecare 2-3 intrebari sa apara una de genul "Ajutorrrr, sunt insarcinata?"sau "Ajutorrrr, am facut sex neprotejat si am diferite simptome" etc.
Va rog informati-va catusi de putin inainte de a va incepe viata sexuala.
5 comentarii
0
19-03-2009, ora 15:05
dear
Nu este medic/terapeut
dear
ai mare dreptate arena!!!sper sa si citeasca aici cei care pot avea probleme caci de obicei o fac dupa ce au patit-o.sau macar dupa aceea sa-si sfatuiasca prietenii-prietenele in legatura sexul!! nu stie nimeni situatia fiecaruia dar eu cred ca inainte de a, , o face" fiecare trebuie sa vorbeasca cu mamele lor.
bravo arena!
0
19-03-2009, ora 15:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Foarte bine ai facut Arena!!!!
O femeie trebuie sa fie responsabila, iar responsabilitatea vine din informare, din cunoastere.
La fel, si barbatul care se respecta si respecta femeia cu care este trebuie sa aiba minime cunostinte.
Poate asa vom citi din ce in ce mai rar: "mi-e rusine sa merg la ginecolog", sau "am de 3 ani pe penis niste chestii".
Succes!
0
19-03-2009, ora 15:30
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bine te-am gasit are!!
Foarte bine ai facut ca ai deschis acest topic!!Si eu raman mirata de cate persoane se vaita pe temele astea, de parca am trai in evul mediu si nu au de unde sa se informeze!!Eu chiar ieri am vazut pe forum un tip de 17 ani, prietena lui de 15 care a ramas insarcinata si nu stie ce sa faca!!Dar m-am revoltat mai rau cand am dat click pe id-ul lui si am vazut cate subiecte a deschis pe aceeasi tema, unde i s-a spus, a primit sfaturi, multe chiar si de la Alisuk, sa se protejeze etc.si pana intr-un final, cu toate aceste indrumari, a reusit sa isi lase iubita de 15 ani insarcinata!!Sincer m-a enervat la culme!!Dar ce sa le faci, pe unii nu ii poti face sa vada realitatea!!
Pupic arena si Teo ;))
0
19-03-2009, ora 16:30
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Multumesc pt sustinere.Eu nu am avut internet, si am crescut la tara, nu judec pe nimeni dar nu mi-am inceput viata sexuala fara sa stiu reguli elementare despre asta.Chia traim in evul mediu la acest capitol.
Fetelor, treziti-va !!!La 15-17 ani sa ramai insarcinata este ingrozitor.Cel mai grav este ca unii desi stiu, nu se protejeaza din comoditate.Intrati pe forum si intrebati dar inainte de a va incepe viata sexuala nu dupa ce a-ti ramas insarcinate.Nu poate fi vorba ca nu sunt surse de informare sau probleme financiare ci pur si simplu inconstienta care o sa va coste tare scump peste ani.
0
28-09-2009, ora 15:14
sella
Nu este medic/terapeut
sella
imi place ideea ta si cred ca desi nu multi si au postat parerea cam toti te sustinem.si pe mine ma revolta la culme faptul ca mare parte din cei care au o probleme legata de sex si de ce impplica viata sexuala odata inceputa vin cu intrebari mai mult decat puerile si totodata lipsite chiar de logik in sensul ca si afon sa fii nu poti sa te intrebi la varsta de 16 17 ani daca prietena a ramas insarcinata desi nu a avut loc un contact sexual, am ramas interzisa cand am citit intrebarea unuia/uneia :" dak poate ramane gravida prin haine adik io blugi si lenjerie ea dres si lenjerie?????."sau alta de genul daka in urma unui contact sexual anal a ramas insarcinata.parerea mea e ca educatia lasa in primul rand de dorit si cea pe care ar trebui sa o primeasca de acasa si in aceeasi masura cea de la scoala.binenteles aparte de asta ar trebui sa se mai intereseze daca nu amanuntit macar la un mod elementar.macar din punct de vedere anatomic.nu stiu ce sa zic ca raman perplexa si fara cuvinte pe masura ce mai citesc vreo intrebare-problema.
eu am avut norok cred din punctul asta de vedere mama fiind o fire deschisa a preferat sa inceapa subiectul si sa imi aduca un bagaj de cunostinte din propria initiativa fiind la varsta pubertatii era constienta cred ca mie mi ar fi fost "rusine sa vorbesc despre asemenea lucruri cu ea" sau macar o eventuala retinere pe care da e adevarat ca am avut o dar nimik din toate subiectele pe acesta teme discutate la momentul respectiv nu mi se parea rusinos sau deocheat datorita atitudinii ei(desi mama sa la randul ei nu a discutat cu ea).cred ca asa ar trebui sa faca orice parinte cu copilul lui si nu mai separati problema asta pe sexe dragilor cu gandire invechita ca nu scrie nicaieri ca mama tre sa discute cu fata si tatal cu baiatul.mai 2 frati mai mari decat mine si pot spune ca am discutat pe tema sexualului toti 3 in aceeasi masura cu ambii parinti.si toata deschiderea asta ne a ajutat foarte mult si mai ales pt ca daca aveam vreo problema stiam ca gaseam ajutor in cele mai apropiate fiinte si asta imi dadea o mare siguranta.
asadar parinti care sunteti pe forum luati exemplu.nu va mai tratati copii cu indiferenta si nu mergeti pe ideea ca "vor vedea sau vor afla la timpul potrivit"
cam atat pt moment va pup si bravo pentru idee arena
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața sexuală la vârsta a treia
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Meta-analiză: Sexul înainte de o competiție sportivă nu afectează negativ performanța
  • Sex vs. Gen - Care e diferența dintre cei doi termeni?
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •