Informatii - Eritem Nodos

18-12-2007
mario223
Nu este medic/terapeut
mario223
Buna ziua, am fost diagnosticat de medicul de familie cu eritem nodos si problema e ca in aceasta perioada toate cabinetele de dermatologie din judetul meu sunt inchise, astfel ma vad oarecum nevoit sa astept pana dupa sarbatori (cam 2 saptamani).
As vrea sa stiu totusi daca e riscant sa aman atat de mult investigarea de specialitate, deoarece nu am gasit foarte multe informatii despre aceasta boala si chiar nu stiu daca e foarte grava.
Dintr-un ghid am vazut ca se poate trata cu aspirina (2g/zi) sau indometacin (75mg/zi) si as vrea sa stiu daca in aceasta perioada ar fi in regula sa iau acest tratament in regim preventiv.
Deasemenea as vrea sa stiu daca aceasta boala este contagioasa.

Multumesc mult, si astept cat mai curand un raspuns.
4 comentarii
0
18-12-2007, ora 00:00
mario223
Nu este medic/terapeut
mario223
Imi cer scuze pentru dublul mesaj, dar as vrea sa le cer "binevoitorilor" distribuitori de tratamente magice naturiste (gen aloe vera) sa evite recomandarea de produse magice aici.
Multumesc si astept orice informatie de specialitate.
0
24-12-2007, ora 00:00
mario223
Nu este medic/terapeut
mario223
Bineee, m-am lamurit ca singurele persoane "avizate" sa dea raspunsuri pe acest forum sunt cele care vaneaza clienti.
Oricum problema mea s-a rezolvat, asa ca va doresc un Craciun Fericit.
0
26-12-2007, ora 00:00
blossom
Nu este medic/terapeut
blossom
hey! cu eritem nodos am fost si eu diagnosticata acum un an jumate. cauza a fost un streptococ situat in amigdale. mi am scos amigdalele si totul a fost bine. acum 3 saptamani iar mi a aparut eritem nodos si se pare ca este vorba despre aceeasi cauza. streptococul este inca in gat. acum fac injectii cu moldamin. acum un an si jumatate mi se daduse prima data predinson si mi a trecut eritemul insa nu fusese tratata bine cauza. eu zic sa faci si un exudat faringian.
0
30-12-2007, ora 00:00
blossom
Nu este medic/terapeut
blossom
Poti sa mi zici si mie ce tratament ti a dat dermatologul? Mersi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Eritemul nodos

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: