INGRIJIRE BATRANI

27-01-2013
jenitu
Nu este medic/terapeut
jenitu
Suntem in situatia in care avem trei parinti bolnavi.Unul dintre ei s-a impacat cu ideea ca nu mai poate fi ca in tinerete si se descurca singura desi are atat probleme de oase cat si cu tinitusul.
Din pacate ceilalti doi, sot si sotie -parintii mei-nu se gandesc decat la moarte.Au 78 si respectiv 85 de ani.
Mama care a suferit un accident cerebral dupa care si-a revenit, are probleme reumatice, osteoporoza si mai nou pietre la rinichi, tata dupa o interventie la cap de indepartare a unui hematom, acuza in permanenta zgomote in cap si urechi si mai nou a capatat un tbc-dumnezeu stie cum -fiind catre sfarsitul tratamentului.

Mentionez ca am fost la aproape toate spitalele din Bucuresti cu amandoi, le-au fost facute seturi intregi de analiaze, au fost internati si la ANA ASLAN, la centul de recuperare si fizioterapie, am adus medici acasa, i-am avut langa noi doua ierni la rand, sora mea sta in permanenta cu ei,

Aproape nu e saptamana in care sa nu mergem la spital sau la diversi medici privati/stat, sau sa chemam salvarea.

Se fac aproape trei ani de cand suntem in situatia asta si sincer am inceput sa nu mai fac fata psihic.

Am inceput sa trec de la faza de mila fata de ei la faza cand ma apuca tremuratul cand ma chema din nou ca le e rau,
Am consultat un medic psihiatru pentru un tratament usor ca sa pot face situatiei.

Nu tin cont de nici-o ora din zi, de faptul ca ai responsabilitati de faptul ca de tine depind mai multi oameni.
Sunt in permanenta nemultumiti, ne terorizeaza cu telefoane de genul veniti sa va mai vedem o data, sigur pe noi nu ne credeti ca ne este rau etc..
Le-au fost preluate aproape toate activitatile care ii obosesc-pregatitul mancarii, spalatul, calcatul, etc
Tatalui ii sunt pregatite zilnic medicamentele pe care altfel de multe ori uita sa le ia.

M-am gandit si la varianta de a le angaja pe cineva cu contributia tuturor, dar tata care considera ca are pensia mai mare ii face zile negre mamei si pentru 2 lei, pentru ca face prea cald, pentru ca, consuma prea multa apa etc.

Am vorbit deja cu cineva privind acest aspect desi nu am nici-o sustinere nici verbala nici financiara din partea celor 4 parti implicate.

Iata de ce cer ajotor cu sfatul ce as putea face in continuare ca sa nu ajung si eu eu in situatia lor dar si sa fiu impacata cu gandul ca am facut totul pentru a-i ajuta.
va multumesc
jenit
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.