ingrijorator??

11-05-2008
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
Buna,

Nu stiu cum sa incep, dar sper sa intelegeti problema mea, asta daca o pot numi asa.
Ma numesc Emilia si am 25 ani. Problema mea nu este legata de atacurile de panica dar cred ca este ceva asemanator. Problema mea este ca ma sperii din orice si indiferent ce m-ar durea eu imediat intru in panica si mi se face frica crezand ca as putea patii ceva. Mi-am facut analizele si valorile sunt normale in afara calciului ionic acre este 3.5..de aceea am si inceput o cura cu Ca si Mg cu B6. Toate bune si frumoase dar de cateva zile am un tiuit in ureche de fapt nu se aude foarte tare, dar il am acolo. Acesta a aparut dupa ce am facut o baie in cada. Initial am crezut ca mi-a intrat apa si de aceea imi tiuie urechea dar vad ca sunt 3 zile de atunci si tot il mai am. In momentul cand ma gandesc la acest tiuit acesta se amplifica si ma ia si starea de frica. :D. am crezut ca am tensiune si de aceea mi-am si masurat-o. Am o tensiune de 12.7 sau 11.6 depinde de momentul in care mi-o iau.
Am inceput sa mi-o iau des de frica sa nu am hipertensiune sau tensiune oscilanta si asta iar este un gand care ma face sa-mi fie frica. In momentul in care ma gandesc ca as putea avea tensiune simt ca incepe sa ma doara si capul si sa mi se infunde urechile. si normal apare starea de agitatie. imi vine sa misc mereu din picior cand apare aceasta stare. Eu lucrez intr-o banca si uneori cand lucrez la cate un dosar de credit si sunt cu un client ma apuca iarasi starea de panica. Uneori imi zic ca sunt eu prea agitata si ca imi sta gandul numai la asta. Dar de cand imi tiuie urechile ma tot gandesc ca am tensiune. Chiar este de la tensiune acest tiuit sau totul este doar in capul meu?? specific ca nu am stari de lesin, de amorteala, de palpitatii. doar tiuitul in urechi si durerea de cap care cred ca este inchipuita. va rog sa mi spuneti de la ce este acest tiuit? Si cum as putea scapa de el? Multumesc
3 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
pai eu unul cred ca este vorba de afectiune la ureche nicidecum tensiune! si de la baia aceea probabil, apa, ceva, daca dintr-o data de la baie, fa un consult ORL sa vada daca ai ceva la urechi, mai ales ca te doare capul, eu ti-as recomanda niste picaturi dar mai intai un control...
0
14-05-2008, ora 00:00
aidinou
Nu este medic/terapeut
aidinou
Draga Emilia,
Problema nu este prea grava asa ca nu ai de ce sa te sperii. Un control ORL ar fi foarte bun ca sa te lamuresti daca tiuitul se datoreaza unei afectiuni. In plus cred ca ar fi bine sa vorbesti si cu un psihiatru. Asta nu inseamna ca esti nebuna, dar dupa cum descrii tu situatia cred ca esti o persoana mai anxioasa (singura spui ca se accentueaza tiuitul cand te gandesti la el). In plus spui ca lucrezi intr-o banca, ceea ce inseamna un mediu destul de stresant. Un psihiatru ar putea sa evalueze mai bine cazul si sa iti dea cele mai bune indicatii de tratament. Cred ca un anxiolitic te-ar ajuta.

Succes.
0
14-05-2008, ora 00:00
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
Buna din nou...
am fost intre timp la medic si mi-a spus ca toate aceste tiuituri le am din cauza oboselii si stresului..si ca nu are rost sa ma ingrijorez...Mi a dat ginko biloba sa iau si magne B6 +Ca. Acum ma simt mai bine si au disparut atacuriel de panica..:) sper sa nu mai apara..Doar ideea ca as putea avea tensiune ma speria..dar mi-a gasit 13.6 si cred ca i buna...nici nu stiu ce stari survin cand ai tensiune de asta v-as ruga sa mi spuneti si mie...o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Câteva semne că ai putea fi ipohondru
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •