Injectii Cortizon Cicatrice

13-10-2020
Marlow
Nu este medic/terapeut
Marlow
Buna seara!

Am facut recent niste injectii cu cortizon pentru cateva cicatrici cheloide, una rezultata in urma unei operatii de tiroida, iar celelalte - cauzate de acnee (pe spate si pe piept).

Doamna doctor nu mi-a zis de nicio restrictie alimentara pentru aceasta interventie, insa farmacista la care am fost sa imi cumpar crema Romla mi-a spus ca nu am voie sa mananc nimic cu sare timp de 2-3 zile dupa aceste injectii. Este adevarat? Mai sunt si alte restrictii legate de aceste injectii?

Multumesc!
4 comentarii
1
14-10-2020, ora 14:45
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu este necesar regimul fara sare dupa injectare intralezionala de cortizon. Nici alte restrictii.
0
14-10-2020, ora 16:27
Marlow
Nu este medic/terapeut
Marlow
Multumesc pentru raspuns!
0
10-05-2022, ora 00:48
AnaAna23
Nu este medic/terapeut
AnaAna23
Buna, îmi puteți da mai multe informații despre aceste injecții, sunt operata de tiroida din 2019 și mi sa făcut cheloid, după cît timp dispare, cite ședințe sau injecții e nevoie sa fac, etc...?! Mulțumesc
0
15-05-2023, ora 16:20
mely-28
Nu este medic/terapeut
mely-28
Bună ziua! Și eu am același tip de cicatrice de la 12 ani am făcut și terapie cu corticoizi dar nu am avut nici un rezultat, am încercat tot felul de creme la fel nu au dat rezultat. Medici mi-au menționat ca nu prea exista tratament pentru asa ceva, singura recomandare a fost sa ma tatuez pentru a nu se evidenția cicatricile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de cicatrici?
  •