Injectiile.. esecul tratamentului

08-06-2009
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
Am avut odata o hemoragie postextractie. Mi s-au administrat in decurs de cate ore 3 hemostatice injectabile: Etampsilat, Adrenostazin si Fitomenadion. Nu au avut nici un efect si a trebuit sa fiu cusut. De asemenea analizele pe care le-am facut dupa aceea pentru aceasta problema de coagulare mi-au iesit bune. Aveam atunci peste 80 de kilograme. Injectiile mi-au fost facute cel mai sigur cu ace de 40mm. Credeti esecul tratamentului s-a datorat faptului ca a fost acele prea scurte si solutia nu a ajuns in muschi? Ce e de facut? De unde se pot face rost de ace mai lungi pentru ca sa nu risti sa fii injectat fara nici un efect? Farmacistele se mira daca le intrebi de asa ceva si iti spun ca nu au ace mai mari de 40mm.
9 comentarii
0
09-06-2009, ora 01:44
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
Help! Ma poate ajuta cineva?
0
10-06-2009, ora 11:39
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
cauze ale hemoragiei postextractionale sunt:
ori un rest radicular ramas
ori niste tesut de granulatie care nu a fost indepartat prin chiuretaj
sau o infectie periapicala
sau lezarea unui vas de sange(variatie anatomica)
si dc nu se opreste sangerarea e ok sa pui un fir de sutura(nu este o solutie extrema, este o indicatie mai degraba)
cat despre hemostaticele injecatbile si despre acele de 40 mm care trebuie sa ajunga la muschi...nu prea stiu ce sa-ti spun...
0
10-06-2009, ora 12:14
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
mi s-au facut doua chiuretaje de catre doi medici diferiti insa fara nici un efect
tutusi am avut o infectie insa in jurul maselei vecine,
infectia a disparut la scurta vreme dupa extractie
0
13-06-2009, ora 15:53
ovidiu1202
Nu este medic/terapeut
ovidiu1202
Imi cer scuze daca am intrat unde nu trebuie, dar caut cu disperare Hyason fiole sau macar o alta varianta ; medicul dermatolog mi a recomandat hyason precizandu mi ca nu o sa l gasesc decat in Austria ; variante de Romania nu exista sau macar site uri daca stiti de unde l as putea procura. Multumesc
0
09-07-2009, ora 00:08
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Pentru ioanr.

Hemostaticele daca chiar este o urgenta, o hemoragie - se administreaza intravenos, Adrenostazinul si etamsilatul actioneaza relativ repede, fitomenadiona in decurs de cateva ore. Sa nu va impresioneze faptul ca ati primit 3 hemostatice si nu s-a oprit sangerarea. In cazul unei plagi taiate, profunde cu interesare vasculara degeba administrati hemostatice sangerarea nu se va opri fara sutura.

Cat despre medicamentele administrate. substanta injectata nu trebuie sa ajunga pana "la muschi". Majoritatea medicamentelor injectate chiar si subcutan, prin contact direct se va absorbi. Iar la 40 mm (4 cm) am depasit de mult tegumentul (hipodermul) si cel mai probabil suntem in stratul muscular.

Pe scurt:
- tratamentul hemoragiei era sutura si nu administrarea de hemostatice
- medicamentul a ajuns cu siguranta in circulatie, acul era in regula
0
09-07-2009, ora 13:05
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
Pentru Emergency_ICU
1. Hemostaticele mi-au fost administrate de catre medici si asistente si nu dupa capul meu.v Deci ei si-au treaba cum au stiut.
2. In prospectele celor trei medicamente se recomanda in principal administrarea intramusculara si doar in cazuri extreme cea intravenoasa.
0
09-07-2009, ora 15:41
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Pentru ioanr.

Ramane valabil exemplul cum v-am scris mai sus, cu plaga taiate. Uneori este necesara si o interventie "mecanica" (de ex. sutura) pentru a opri hemoragia, nu numai suportul farmacologic.

Nu am zis ca ati luat aceste medicamente de capul Dvs., fara indicatia unui medic.

Cat despre calea de administrare. sunt destinate pt uz intravenos, mai ales daca e o urgenta veritabila. Eu personal in ani bun de practica in domeniul medicinei de urgenta si ATI nu am administrat niciodata hemostatice intramuscular!!!

Din pacate majoritatea colegilor mei se tem de administrarea intravenoasa a medicamentelor, pentru ei si injectiile intramusculare des este o alternativa "extrema"; si sa nu mai vb despre alte cai de administrare.

Daca problema este sa fie rezolvata de hemostatice, si sunt injectate intramuscular, puteti sa asteptati cam 20-30 de minute pana este absorbit si incepe sa aiba efect.
0
09-07-2009, ora 17:36
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
Multumesc de informatiile oferite.
0
09-07-2009, ora 23:36
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Cu mare placere! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.