Înlocuire Karissa

12-12-2020
Ioana379
Nu este medic/terapeut
Ioana379
Hei!
Iau Karissa de doi ani și jumătate.
Săptămâna aceasta am aflat că au fost scoase de pe piață.
Ținând cont de situația actuală, ca metodă provizorie, pot fi înlocuite cu Logest?
Mulțumesc!
11 comentarii
1
13-12-2020, ora 10:40
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Le puteti inlocui. Compozitia este aceeasi.
0
16-12-2020, ora 17:46
Andreeat3
Nu este medic/terapeut
Andreeat3
Buna seara, sunt in aceeasi situatie. Iau karissa de 3 ani. Intrebarea mea este pot sa iau logest in continuare dupa cele 7 zile pauza adica ca si cand as incepe o alta cutie karissa ?
Multumesc!
1
17-12-2020, ora 11:39
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Da. Exact asa.
0
23-12-2020, ora 17:05
Elena1499
Nu este medic/terapeut
Elena1499
Buna seara! Am o intrebare, as vrea sa stiu daca inlcuirea pilulelor Karissa cu cele Logest v-a provocat vreo problema. In aceeași situație sunt si eu, nu găsesc anticonceptionale Karissa si as vrea sa încep dupa pauza sa iau Logest si nu stiu daca este o idee bună.
Mulțumesc! :)
1
29-12-2020, ora 21:13
Andreeat3
Nu este medic/terapeut
Andreeat3
@elena1499 eu am inlocuit deja karissa cu logest de vreo saptamana si nu am avut nicio problema pana acum. Sper sa nu fie nici pe viitor :)
0
30-12-2020, ora 11:51
Elena1499
Nu este medic/terapeut
Elena1499
@andreeat3, multumesc mult!!
0
01-01-2021, ora 20:46
Mihaelaag
Nu este medic/terapeut
Mihaelaag
Buna. Aceeasi problema am avut si eu astazi. Farmacista mi a recomandat Logest ca inlocuitor pt Karissa zilnic. Incep cu drajeul cu ziua de Joi sa inteleg si iau pana se termina blisterul apoi pauza 7 zile si incep cu vineri.multumesc. seara buna si lma
0
04-01-2021, ora 15:13
Georgiu
Nu este medic/terapeut
Georgiu
Bună, am utilizat Karissa o perioada lunga si m-am simţit foarte bine. Problema este ca nu am mai gasit în luna decembrie sa cumpăr şi nu am reusit sa iau 21 de drajeuri, întrucât, am avut unele probleme cu stomacul şi am luat 2 drajeuri în plus în zilele cu probleme (o usoara diaree), aşa că am luat Karissa doar 19 zile. Am trecut imediat în ziua 20 pe LOGEST (mi s-au recomandat de la farmacie, având aceeaşi concentratie) şi am luat în continuare fara să fac pauza de 7 zile. Aşa am citit în prospect LOGEST, că se trece de la un contraceptiv combinat la altul. Nu am reusit sa merg la medic ginecolog, sa discutăm ce ar fi mai potrivit, fiind perioada sarbătorilor. Oare am procedat corect?. Astept raspuns. Multumesc.
0
23-01-2021, ora 22:13
Ana Maryaa
Nu este medic/terapeut
Ana Maryaa
Buna! Si eu iau tot Karissa, imi poate spune cineva daca are idee cand o sa apară din nou. Nu as vrea sa iau un înlocuitor. Si doamna doctor ginecolog imi spusese ca daca nu găsesc deloc sa iau Desorelle dar doar pt 3 luni. ( sincer nu as vrea sa iau Desorelle)
0
26-01-2021, ora 22:10
Yovana
Nu este medic/terapeut
Yovana
Bună seara, iau karissa 28 drajeuri, iar acum nu mai găsesc,. Am auzit de logest ca are aceeași compoziție,. Luni ar trebui sa încep o cutie noua as putea lua Logest Incepand de luni cum luam karissa? Mulțumesc
0
28-01-2021, ora 12:53
Georgiu
Nu este medic/terapeut
Georgiu
Cred ca puteti lua Logest, eu asa am facut şi totul este în regulă. În primele zile de administrare am avut o senzatie de amar, dar a trecut.Nu ştiu dacă a fost de la Logest,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •