ROmedic Black Friday:  reduceri la serviciile de promovare a cabinetelor, clinicilor și firmelor medicale

Insarcinata si cu ciclul venit ?

01-01-2012
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
Buna seara
prietenei mele i-a venit ciclu
de pe 24. si a tinut'o cam pana pe 30
dar are in continuare dureri de burta si nu se simte in largul ei
e posibil sa fie insarcinata?
nu am ejaculat in ea... dar.. poate s-a fi scrus ceva si... nu stiu ce sa spun
intrebarea e oare de ce nu se simte in largul ei si o doare burta.
cu toata ca i a venit si i'a si trecut..
5 comentarii
0
02-01-2012, ora 03:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regulă generală, venirea menstruaţiei semnează eşecul ovulaţiei şi arată că fecundarea nu a avut loc. Cazurile de adevărată "menstruaţie peste sarcină", deşi există, sunt foarte rare.

Mai degrabă poate fi vorba de o boală inflamatorie pelvină sau de o altă afecţiune, nu neapărat genitală, aşa cum este colita. Dacă problema persistă, o vizită la medicul ei este indicată pentru clarificare diagnostică şi tratament.
0
02-01-2012, ora 13:18
clara001
Nu este medic/terapeut
clara001
Buna ziua. Am si eu o problema am fost la ginecologie si mi sa spus ca am o rana pe uter am cauterizat-o si mi sa spus ca tot mai am urme acolo dar ca nu ar fi nimic grav. problema este ca de fiecare data cand i-mi vine menstruatie i-mi este rau de mor ameteala, nervozitate, parca simt ca ma doare mandibula mentionez ca cu calciu stau bine nu stiu ce sa mai fac.la ginecologie cand i-am spus mi-a dat tador care nu ma prea ajuta cu nimic.starile astea le am inainte sa i-mi vina cu ~10 zile si dupa cam 5 zile.Acest sindrom premenstraul chiar nu are nici un leac
am doar 35 de ani...pai pana la menopauza asa o duc.
ultima data cand mi-a veit am plecat de la servivi ca nu mai puteam sa ma descurc, i-mi tremura carnea pe mine, am ajuns la cabinet la munca desi luasem eu un calciu si mai mi-au dat un aspacardin...tensiunea o aveam 13 cu 8 si acasa m-am linistat ca am adormit...
ajutati-ma ca nu ma pot invoi mereu de la munca ca mi-a venit mie menstruatia
ce naiba medicament sa mai iau.cu respect Florina
0
02-01-2012, ora 18:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Semnele descrise nu au legătură cu rana de pe uter. Un consult homeopatic ar fi foarte recomandabil în cazul dv.
0
03-01-2012, ora 20:36
clara001
Nu este medic/terapeut
clara001
am omis sa va spun ca iau si o jumatate de pastila de paxetin am avut in trecut atacuri de panica si acum nu pot renunta la ele din cauza frici ca revin iar.am luat atunci o pastila intreaga acum iau cate o jumatate dar nu mereu la 2-3 zile.sincer va spun ca i-mi este frica cand se apropie acea perioada.eu sunt din Alexandria...stiti cumva daca avem aici medic homeopatic. va multumesc mult pentru raspuns
0
25-02-2013, ora 21:19
clara001
Nu este medic/terapeut
clara001
mai nou i-mi vine ciclu din 2 in 2 saptamani.am fost internata la ginecologie dar nu au descopreit nimic de la ce naiba pote fi aceste dereglari
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Poți avea ciclu menstrual în timpul sarcinii?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.