intarziere menstruatie - provocare

30-03-2007
adela80
Nu este medic/terapeut
adela80
Buna seara!

am o problema, si daca stiti cumva vreo solutie, va rog frumos sa ma ajutati; din calculele mele reiese ca imi va veni menstruatia chiar cu o zi, maxim 2 inainte de nunta; ori, acest aspect ma ingrijoreaza foarte tare, intrucat am simptome destul de suparatoare mai ales in primele zile de menstra, cat si un debit foarte mare, riscand astfel sa-mi patez rochia si sa ma mai si fac de ras;

imi puteti indica o metoda sa intarzii cateva zile aparitia menstruatiei???

mentionez ca nu folosesc anticonceptionale, dar, am auzit ca luate inainte de venirea menstrei cu cateva zile pot intarzia aparitia acesteia; in acest caz imi puteti sugera un anticonceptional cu efect garantat, sau o alta metoda???

va multumesc anticipat!

adela.
2 comentarii
0
31-03-2007, ora 00:00
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Buna Adela80! Cand este nunta ta? Mai trebuie sa mai ai o menstra intre timp ?
Eu am facut o data asa, luam Mercilon. La Mercilon, trebuie sa faci pauza 7 zile, cand termini o folie, perioada in care iti apare menstruatia. Daca nu faci pauza asta si iei in continuare o folie noua, menstruatia iti intarzie pana cand te opresti tu din luat pastile din noua folie.
Sfatul meu este sa mergi la un cabinet de planificare familiala si impreuna cu un medic sa alegeti solutia optima. In final e nunta ta si nu ai vrea sa iti dereglezi acum tot echilibrul tau hormonal...
Mergi la o consultatie! si Casa de piatra.
In cazul in care alegi sa nu mai intarzii menstruatia, sfatul meu e sa iti iei tampoane OB super plus si cu un tampon zilnic. Intr-adevar vei vizita baia mai des, dar nici nu sa iti fie frica ca faci vreo boacana, si nici nu o sa fii deranjata de mai stiu eu ce tampon imens la dans!
E o solutie decenta.
0
01-04-2007, ora 00:00
adela80
Nu este medic/terapeut
adela80
Buna Crimus!

iti multumesc mult de tot pentru raspuns; nunta mea este pe 26 mai, si da, mai trebuie sa am o menstra pana atunci, in jur de 17 aprilie - 20 aprilie; ma gandeam sa incep sa iau acelasi Mercilon dupa data de 17 luna curenta, cam 10 zile si pe urma sa astept sa-mi vina ciclul, pentru a-l decala in luna mai;

am insa 2 probleme - nelamuriri; daca il decalez, imi vine la 28 de zile (aproximativ) de la ultima menstruatie (cea intarziata) sau de la data la care ar fi trebuit sa-mi vina in mod normal?

si a doua, motivul pentru care de fapt nici nu iau anticonceptionale, acest Mercilon provoaca stari de labilitate emotionala? pentru ca eu am incercat mai multe tipuri de pastilute, dar cam la toate aveam efecte adverse, predominant stari de plans fara nici un motiv si ingrijorare nefondata;

cat despre OB si tampon normal, nu este deloc o solutie; in primele 3 zile de menstra am debitul fff mare, si, desi folosesc aceste tipuri de tampon + absorbant, trebuie sa le schimb la fiecare ora pentru ca se "inunda"; si cum spuneam si in mesajul anterior, cu rochia alba este un risc foarte mare pe care prefer sa nu mi-l asum; ar fi culmea sa apar cu niste pete, mai ales ca rochia nu este nici voluminoasa sa se poata ascunde pata;

oricum, iti multumesc mult de tot pentru sfaturi si pentru urari si iti doresc o duminica cat mai placuta;

adela.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: