Intarziere menstruatie-tratament Duphaston

08-07-2011
Liliana11
Nu este medic/terapeut
Liliana11
Am o intarizere a menstruatiei de aproximativ 54 de zile. Am facut 2 teste de sarcina, ultimul in urma cu o saptamana, ambele fiind negative. Dupa asta am hotarat sa merg la un medic ginecolog. Mi s-a facut un control de rutina, si mi s-a prescris tratament cu Duphaston timp de 10 zile, 5 zile- cate 2 pastilute, restul de 5 zile cate 1. Doctorul nu a spus nimic despre o posibila sarcina, dar eu fiind cu inima in gat de emotii, am uitat sa-l intreb multe, si am plecat nelamurita... Mi-a specificat doar ca in cazul neaparitiei menstruatiei sa ma intorc pt o ecografie, lasandu-mi impresia ca o sa se rezolve.

Intrebarile mele sunt:
1. La cat timp dupa tratament trebuie sa ma astept la aparitia mestruatiei?
2. Dupa acest tratament de 10 zile, in cazul venirii menstruatiei, mi se va regla ciclul menstrual pentru lunile viitoare? Sau pot sa am iar surprize?( in mod normal nu am avut deloc probleme cu astfel de intarzieri)
3. Daca menstruatia imi vine in timpul tratamentului, trebuie sa-l opresc?

Va rog mult sa imi raspundeti! Multumesc
24 comentarii
0
09-07-2011, ora 10:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Cel mai des, sangerarea se produce la putine zile de la terminarea tratamentului. Ceva mai rar, se poate produce si inainte de terminarea lui.
2. Uneori se regleaza in lunile urmatoare, dar adesea nu se regleaza, daca persista cauza.
3. Daca sangerarea apare in timpul tratamentului, cel mai bine este sa il mai luati numai in ziua respectiva. Spre exemplu, sa presupunem ca ora la care luati Duphaston este ora 19. Dimineata, la ora 7 se arata o picatura de sange. Aceasta inseamna ca seara trebuie luata pastila, dupa care nu mai luati. A continua administrarea dincolo de ziua 1 poate sa opreasca sangerarea care abia s-a aratat.
0
10-07-2011, ora 21:44
andrea20
Nu este medic/terapeut
andrea20
Draga mea.. si eu am facut tratament cu duphaston pentru ca imi intarziase ciclu. Nu ai de ce sa te temi ca esti insarcinata daca ti-ai facut doua teste de sarcina care au iesit negative... Cel mai probabil o sa-ti vina ciclul dupa ce termini tratamentul insa nu te baza ca o sa ti se regleze ciclul dupa asta... Cel mai indicat este sa iei niste anticoncetionale care iti pot regla ciclul, insa trebuie sa consulti mai intai medicul.
Numai bine...
0
11-07-2011, ora 00:06
Liliana11
Nu este medic/terapeut
Liliana11
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sper sa se rezolve. Deocamdata sunt in a 4-a zi de tratament...si sunt nerabdatoare sa vad rezultatele. Am mai scapat si de nelinistea care mi-a mancat noptile saptamanile acestea. Multa sanatate, ca e cea mai importanta!
0
20-07-2011, ora 00:18
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
Buna ziua, mi s-a prescris si mie duphaston...pentru menstruatii neregulate plus ovare polimicrochistice...10 zile pe luna, 2 pastile timp de 12 luni. as vrea sa va intreb daca dupa tratament problema va continua sau se va vindeca? si acest medicament ingrasa?

va multumesc frumos:*
0
18-02-2013, ora 20:13
denisa virginia
Nu este medic/terapeut
denisa virginia
am si eu o nelamurire, va rog sa ma ajutati daca puteti, acum 2 saptamani am mers la endocrinolog, si mi-a recomandat duphaston pentru reglarea menstruatiei. puteti sa imi ziceti si mie cum trebuie sa iau pastileel ? mi-a zis sa iau timp de 15 zile cate o pastila pe zi. dar nu stiu sigur daca trebuie sa le iau la 15 zile numarate incepand din prima zi de menstruatie, sau sa le iau din prima zi de mens 15 zile!!!! am nevoie de un sfat!!! pe mine menstruatia ma tine 8 zile si imi vine la 30 40 zile!
0
04-07-2014, ora 13:55
MarianaDaniela
Nu este medic/terapeut
MarianaDaniela
Buna ziua tuturor. Am o problema si cine a trecut prin asta si stie as vrea sa imi dea un raspuns mai ales astept un raspuns din partea doamnei doctor.Am 20 de ani, menstruatia nu am avut o intotdeauna regulata..imi venea intariziat cu 1 sapt, 2...sau mai devreme...dar acum sunt intr o situatie cum nu am mai fost pana acum. Menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 9 iunie 2014...si nu mi a venit..am asteptat vreo 2 saptamani in care mi am efectuat 3 teste de sarcina toate iesind negative. am inceput sa ma ingrijorez din ce in ce mai tare si pe 25 iunie am mers la ginecolog, mi s a efectuat un consult, intravaginal mi s a spus ca nu este vorba de nici o sarcina si mi a spus ca ovarele mele sunt pline de foarte multe chisturi micute..iar la diagnostic mi a scris ( Ovare de aspect policistic bilateral, amenoree secundara). Mi s a dat tratament cu duphaston timp de 5 zile, 2 pe zi si mi a spus ca imi va venii menstra si cand asta se va intampla in a 3 zi de menstra sa imi efectuez urmatoarele analize ( estradiol prolactina FSH si LH)..si sa merg pentru interpretarea analizelor si inceperea unui tratament. Cand am vazurt ca tot nu imi vine m.am reprogramat pentru ca numai suportam stresul si gandurile, mi s a efectuat din nou un intravaginal..si inainte m a speriat un pic spunandu mi sa nu cumva sa fie o sarcina extrauterina..dupa ce s a uitat mai bine a spus ca este clar ca nu este o sarcina, m a consultat cu mana..ma durea cand apasa pe burta si mi a spus ca pelvisul este inflamat ceea ce denota ca aparatul genital se pregateste pentru menstra.. si sa am rabdare sa imi vina dupa tratamentul cu duphaston pe care mi l daduse in urma. Ideea e ca nu am niciun semn ca mi.ar veni, nu simt nimic cum simteam inainte cu cateva zile inainte de mentra, sunt foarte stresata, panicata ca nu imi vine, iar de cand am inceput sa am problemele acestea mai ales cea cu care ma confrunt de 2 luni..am luat foarte multe kg..adica vreo 7 in decurs de o luna jumatate, inainte fiind slabuta in jur de de 55kg..am ajuns la 62 63.Mentionez ca nu am folosit anticonceptionale doar acum cativa ani) Milligest) si mi au fost prescrise pentru un chist, si le am luat 3 luna cand inca nu imi incepusem viata sexualai. Ce credeti ca ar putea fi, ce pot sa fac pentru ca sunt stresata foarte tare de cand am problema aceasta..efectiv merg pe drum si ma apuca plansul cand imi aduc aminte ca " Nici astazi nu mi a sosit menstruatia", plus cand ma uit in oglinda la "silueta mea".Ma tot gandesc sa nu fie O SARCINA EXTRAUTERINA SI SA NU SE POATA VEDEA LA ECORAFUL INTRAVAGINAL. Astept un raspuns, va multumesc din suflet tuturor !
0
05-07-2014, ora 11:01
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna MarianaDaniela, sarcina extrauterina se exclude usor cu un test de sarcina, ideal din sange. Ovarele polichistice sunt o cauza a menstruatiilor neregulate pentru ca se asociaza cu anovulatie (ovarele tale s-ar putea sa nu produca ovule). Multe femei se confrunta cu cicluri extrem de neregulate, tinta este sa se obtina minim 3-4 sangerari pe an.

Sangerarea pe care ar fi trebuit sa o ai dupa progesteron nu este menstruatie normala, fiziologica, nu are acelasi mecanism de instalare.

Este esential sa iti mentii greutatea in limite normale si poate nu ar fi rau sa faci un test de toleranta la glucoza.
0
05-07-2014, ora 22:47
MarianaDaniela
Nu este medic/terapeut
MarianaDaniela
Va multumesc frumos pentru raspuns si pentru ca cat de cat m-ati linistit ! Desigur, nu in totalitate deoarece am terminat tratamentul cu duphaston de o 8 zile si nici in ziua de astazi nu mi.a venit menstruatia. Astazi mi-a aparut o durere de sani mai ales la atingere, si ii simt mai tari decat deobicei, o scurgere cu aspect de mucus maronie in cateodata in exces, determinandu-ma sa imi schimb imediat absorbantul de zi, si o durere vaga, abia o simt pe sub burta. Sa fie oare semn ca in urmatoarele zile mi se va instala menstra? Va multumesc din suflet.
1
09-07-2014, ora 22:26
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
MarianaDaniela, ceva noutati? Daca tot nu apare sangerare o ecografie ar putea fi utila pentru evaluarea endometrului.
0
09-07-2014, ora 22:40
MarianaDaniela
Nu este medic/terapeut
MarianaDaniela
Nu. Sangerarea nu a aparut, sunt disperata nu stiu ce sa fac!medicul meu ginecolog (cu parere de rau) cand l.am sunat a 2oara sa ii spun ca nu mi.a sosit menstra, m.a chemat mi.a efectuat un al doilea intravaginal si mi.a spus "rabdare si liniste ca iti va veni zilele care urmeaza" nu mi.a dat nimic nu m.a lamurit, nu mi.a dat sa continui tratament, nimic au trecut de atunci 6 zile si nimic nu mi.a aparut nici o menstra. Ieri mi.am facut analiza hcg...si maine imi soseste rezultatul, dvs ce credeti ? Ce credeti ca este mai bine sa fac ? Ideea este ca la 2 intravaginale efectuate mi.a spus clar "insarcinata nu sunteti" la al doilea mi.a spus "sa ne uitam dupa o sarcina extrauterina " la final spunandu.mi ca nici sarcina extrauterina nu este" nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai zic.. !!masurarea endometrului ce indica ? Dati.mi dvs un sfat si o parere! Va multumesc din suflet !!
0
09-07-2014, ora 23:05
MarianaDaniela
Nu este medic/terapeut
MarianaDaniela
M.am uitat pe foaia aceea de cand mi.am facut eco intravaginal si sunt scrise : endometrium : 0, 759 cm, UTV :40, 3cm3, UTH; 2, 95cm, UTL:6, 81cm UTW:3, 84cm. Apoi mai apare pe aceasta foaie : ROH 1, 92cm, ROL:3, 40. Apoi :LOH 1, 93cm LOL 3, 30 cm. Si diagnostic Ovare cu aspect polichistic bilateral, amenoree secundara
0
11-07-2014, ora 16:21
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
MarianaDaniela, absenta sangerarii nu este o urgenta, deci nu trebuie sa te stresezi asa tare. Cauza cea mai probabila sunt ovarele polichistice din cauza carora endometrul nu primeste suport hormonal corespunzator si nu trece prin aceleasi faze din ciclurile normale. Duphastonul este una dintre optiuni, dar nu va rezolva problema de baza. Ai nevoie de 3-4 sangerari pe an pentru a asigura eliminarea corespunzatoare a endometrului.
0
11-07-2014, ora 16:39
MarianaDaniela
Nu este medic/terapeut
MarianaDaniela
Am vorbit cu medicul meu ginecolog si mi.a spus ca este clar ca nu am raspuns tratamentului si sa merg luni la o a 3 consultatie sa imi schimbe tratamentul. Deci ca sa inteleg voi avea decat 3-4 sangerari pe an ? Sau in timp cu un tratament pt reglare hormonala voi avea menstruatie lunara normala. Ideea este ca eu de cand am aceasta problema ma si ingras si acest lucru ma si obsedeaza un pic...de la 50 de kg am ajuns pe undeva la 60. Glanda tiroida nu este deoarece mi.am facut analize si sunt ok. Cu o alimentatie sanatoasa bazata pe fructe legume lactate si carnuri slabe credeti ca voi putea ajunge la kg anterioare desi am acesta problema a ovarelor ? Multumesc
0
13-07-2014, ora 16:28
AdryaM
Nu este medic/terapeut
AdryaM
buna!!!..am si eu o problema!!...am luat ELEVIT 30 de zile, deoarece alaptez, iar de 2 luni nu am avut menstruatie, tot astept cu teama in suflet!!...sarcina nu cred ca este caci ne protejam(prezervativ)..ce ar putea fii ???..va multumesc !!!..
0
14-07-2014, ora 18:05
andreb
Nu este medic/terapeut
andreb
Buna ziua, ma numesc Andreea Alexandra si sunt foarte confuza, in legatura cu menstruatia mea.

Luna trecuta, am fost diagnosticata cu fibroza micro chistica, menstruatia fiind in regula 5 zile ca deobicei. Luna aceasta, am avut 3 contacte, toate protejate cu prezervarif verificate, prima oara fara ejaculare, urmatoarele 2 cu ejaculare in afara.

Totodata, am fost de 3 ori la piscina, de 2 ori simtind apa destul de rece, si am fost diagnosticata si cu anxietate, luand Sedatif PC pentru aceasta.

Ultima menstruatie am avut-o in perioada 9-14 Iunie, iar urmatoarea dupa calculele mele trebuia sa apara pe 12 Iulie. Si eu, si prietenul meu suntem destul de ingrijorati intrucat nu stim cauza intarzierii. Ieri, pe 14, in a 2-a zi de intarziere am facut un test surecheck, negativ clar. Azi noapte, m-am trezit cu o durere de sfarcuri si in sanul drept si banui ca sunt dureri pre menstruale. Totodata, din data de 11 am avut mici crampe menstruale, in 12 nimic, iar in 13 si 14 am avut crampe destul de dese insa inca nicio sangerare. Precizez ca deobicei menstruatia e regulata, doar o data mi-a mai intarziat 7 zile, din cauza apei rece de la mare. Tind sa cred ca m-am dereglast doarece merg la sala zilnic, si nu mananc decat rosii, castraveti, branzica, bucati foarte foarte mici de carne si rare, si nimic dupa ora 4, 5 cel tarziu dupa-miaza. Acum de cand simt ca trebuie sa mi vina, am avut si cosuri, si apetit pentru dulciuri mai ridicat, ciocolata mai ales, cum patesc inainte de fiecare menstruatie. Nu am avut greturi, stari de voma, dureri de cap doar o data concomitent cu cele de burta, pofte nu am decat acum pentru dulce, mananc doar strictul necesar, iar sanii nu ii am tari.

Sunt confuza intrucat crampele sunt destul de scurte, iar mensturatia nu si-a facut inca aparitia. Ce ma sfatuiti sa fac? Ma gandeam sa mai incerc un test zilele viitoare si apoi o analiza betaHCG? sau sa astept venirea menstruatiei?

Astept cu interes raspunsurile voastre. :-

Mentionez de asemenea ca, la diagonisticarea cu mastoza fibrochistica, mi s-a spus ca probabil si ovarele sunt polichistice.
0
17-03-2015, ora 12:52
roxana giulei
Nu este medic/terapeut
roxana giulei
Buna ziua, va rog ajutati-ma, am luat duphaston din luna ianuarie in urma unei vizite la ginecolog(folicul ovarian), am luat de 3 ori ultima tura a fost pe data de 25 februarie, iar menstruatia a fost pe data de 10 februarie, insa acum in luna martie trebuia sa imi vina pe 6 (25 zile)dar am avut decat niste scurgeri maronii in cantitati foarte mici, si mi-a intarziat asta fiind a 11a zi de intarziere, mi-am facut 3 teste insa toate negative, se poate sa fii ramas insarcinata?Va multumesc si astp un raspuns.
0
13-07-2015, ora 12:10
Paula Diana
Nu este medic/terapeut
Paula Diana
Buna ziua,

Am fost la un control ginecologic saptamana trecuta si mi-a recomandat dl doctor duphaston. Dupa calculele dl.doctor ar trebui sa incep de pe 17 iulie, dar am de 2 zile o scurgere maronie.Este considerata menstruatie ? Ar trebui sa mai incep tratamentul cu duphaston sau sa merg din nou la doctor ? Multumesc anticipat.
0
26-08-2015, ora 00:18
Simonap02
Nu este medic/terapeut
Simonap02
Buna!numele meu este Simona am 24 de ani si am inceput sa am probleme de intarziere a menstruatiei de anul trecut Septembrie 2014! Mentionez ca am fost in Romania la ginecolog la endocrinolog am facut analize de sange ( am luat dufaston timp de 5 zile 2 pastile seara iar dupa venirea menstruaţiei in a3a zi am facut analizele care au indicat Glanda Hasimoto) nu am tinut nici un fel de tratament pentru ca am vrut sa le mai repet inca o data. Am zis ca daca iau tratament toata viata macar sa fiu sigura. Dupa efectuare a celui de-al doilea set, rezultatul a iesit ca nu as avea probleme cu glanda. Acum nu mai locuiesc in tara, stau in Anglia si aici am repetat toate analizele de sange,
ecografii transvaginala si toate au iesit bune ca nu am nici o dereglare sau ve-o problema cu glanda tiroida sau ovare polichistice insa menstruatia nu vine! Chiar nu stiu ce sa mai fac nu am avut nici un fel de problema imi venea menstruatia ceas pana anul trecut ( mentionez ca nu am luat anticoncepţionale niciodata)! A fost cineva intr-o situatie asemanatoare care a rezolvat problema intr-un final??
0
01-09-2015, ora 22:12
rox19diana
Nu este medic/terapeut
rox19diana
Buna ziua, problema mea este următoarea, pe data de 2 iunie am avut menstruatie iar pe 7 si 8 am intretinut relatii sexuale neprotejate.. Menstruatie am avut pana luna aceasta mereu am facut 2 teste cu toate ca aveam cm si am facut si 2 ecografii una pe 15 iulie si una pe 11 august unde doamna dr mi-a spus ca totul e inregula si nu sunt însărcinată, doar ca pe 27 august trebuia sa apară menstruatia si nimic, am avut o perioada de cam o saptamana in care nu am mâncat mai nimic se poate sa fie din aceasta cauza sau sa nu se fi văzut la ecograf ?? Mentionez ca din data de 8 iunie nu am mai avut nici un contact sexual. Va multumesc
0
03-09-2015, ora 11:23
maxicristina
Nu este medic/terapeut
maxicristina
Buna ziua, am si eu o problema.de mult incercam sa avem un bebe dar din pacate nu ne-a reusit.in iunie mia venit ciclul pe 17 iar in iulie mio intarziat 12 zile...deci in 29 mia venit, am fost la ginecolog pt ca am facu teste de sarcina si miau iesit negative....si nam stiut care e problema, dr mia zis ca am ovare polichistice...mia prescris duphaston ce am luat din 12 august...10 zile...deci pana in 22...si asa mio zis dr ca dupa ce am terminat cu astea 10 zile de duphaston trebe sa imi vina in cateva zile...si cutia urmatoare sa incep dupa 15 zile dupa prima zi de menstra...dar inca nu mia venit nici acuma si e deja 3 septembrie...dureri premenstruale nu am ca si altadata...oare ar fi sarcina sau reactia adversa tarzie de la duphaston.????va rog un rasp cat mai repede!!!!!
0
09-04-2016, ora 18:14
Selenap
Nu este medic/terapeut
Selenap
Dl. Doctor, am nevoie de ajutor! Sunt plecata din tara si mi sa administrat duphaston din ziua 5 de mentra timp de 21 zile cu 7 zile pauza pt. un diagnostic de amenoree secundara ( desi ciclul venea la 30 zile insa redus cantitativ dupa un avort cu sarcina oprita in evolutie in luna decembrie) ! Ingrijorarea mea este ca luna aceasta dupa inceputul tratamentului cu duphaston desi am trecut si de pauza de 7 zile si sunt in a doua luna cu administrare duphaston ( pe schema 21 zile duphaston, 7 zile pauza) menstra nu a aparut!! Ce trebuie facut? Se exclude sarcina, neavand nici un contact sexual! Va rog, help!!!!!
0
18-05-2016, ora 22:56
Adriana Maty
Nu este medic/terapeut
Adriana Maty
Buna seara. Am si eu o problema mi-a intarziat ciclul menstrual o saptamana. Am sterilet de 7 luni e posibil sa fi ramas însărcinată? ??? Am dureri de burta de spate ca la menstruație.
0
18-06-2017, ora 16:31
Diana4
Nu este medic/terapeut
Diana4
Hello, ma confrunt si eu de 3 saptamani incoace cu o situatie care nu imi da pace, acum 3 sapt am avut un contact sexual cu intrerupere coit pe data de 26 05 2017 (stiu ca e riscant), acesta s-a petrecut cu 5 zile inainte de data la care asteptam menstruatia. Menstruatia insa nu a mai venit, dupa 5 zile de intarziere am facut un test de sarcina iesind negativ.
La 14 zile de intarziere am mai facut un test care a iesit tot negativ, pe urma m-am hotarat sa merg la ginecolog. Dna doctor mi-a dat duphaston tratament 5 zile si pe urma mi-a spus ca daca in termen de 2 sapatmani nu vine menstra sa merg inapoi.
In fix ultima zi in care am luat ultima pastila de duphaston (ultima pastila luata fiind dimineata, deci ziua 5) mi-a aparut o sangerare la inceput maronie, apoi spre seara a luat culoare rosiatica, durerile de burta aparand si ele ca si cand mi-ar fI venit menstruatia. Dar consistenta acestei sangerai nu este ca si menstrele mele trecute, sunt foarte stresata gandidu-ma ca e vorba de o sarcina, momentan nu ar fi indicat, sunt destul de tanara.
De asemenea la o saptamana de intarziere a ciclului mi-au aparut pe sani mici cosulete, din ce am citit ar fi tuberculii montogomery care apar in sarcina.
Am 3 saptamni de la contactul cu pricina, am mai facut ultimul test de sarcina chiar la 20 zile de la contact (vineri data de 16.06.2017) am aceasta sangerare si nu stiu ce sa cred. O fi sarcina sau nu? Mentionez ca acu 3 luni am intrerupt anticonceptionalele din alte motive de sanatate pe care le-am luat timp de 1 an si junatate
0
10-04-2019, ora 22:32
IoanaAda
Nu este medic/terapeut
IoanaAda
Bună. Am și eu o mica problema. Am început pentru prima data sa iau anticonceptionale, Belara deoarece mi s-au descoperit ca am ovare mivropolichistice. De pe 14 februarie am luat timp de 21 zile, am facut pauza 7 zile in aceasta perioada ar fi trebuit sa imi vina menstruatia. Nu mi-a venit pe 14 martie când ar fi trebuit. Am așteptat câteva zile, săptămâni dar nimic. Acum o săptămână am fost la un ginecolog, mi-a spus sa iau 5 zile duphaston. După aceste 5 zile tot nu mi-a venit. Ar trebui sa mai iau încă cinci zile sau cum ar trebui sa procedez? Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testele de sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •