intarzierea limbajului la baietel de 2 ani | Forumul Medical ROmedic

intarzierea limbajului la baietel de 2 ani

29-12-2010
arhire gianina
Nu este medic/terapeut
arhire gianina
Am un baietel de doi ani care nu vorbeste.Pana acum nu a zis nici macar mama.A
3 comentarii
0
29-12-2010, ora 10:49
arhire gianina
Nu este medic/terapeut
arhire gianina
Am un baietel de doi ani care nu vorbeste deloc.Am mers la neuro-psihiatru care l-a diagnosticat cu intarziere in limbaj.I-a prescris tratament ci TONOTIL, ROMPARKIN, si RISPOLEPT. Copilul este tot timpul in miscare, nu sta o clipa, nu-l putem invata nimic.Ma poate ajuta cineva cu informatii?
0
05-01-2011, ora 13:12
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Eu cunosc cazuri care pana la 5 ani nu au scos nici un cuvant. Iar la 5 ani au inceput sa vorbeasca corect si normal. Nu stiu daca este normal, daca este o problema ca nu vorbeste la doi ani, dar sunt sigura ca el stie multe, dar nu e pregatit sa vorbeasca.
Baietelul meu are 2 ani si jumatate si nici el nu se omoara cu vorbitul. Zice foarte multe cuvinte, unele inventate de el, dar nu vorbeste cursiv cum vorbesc alti copii la varsta lui, ceea ce ma ingrijoreaza un pic si pe mine.
Eu va doresc sanatate si sa vorbeasca cat mai repede.
0
24-05-2011, ora 16:03
alexia83
Nu este medic/terapeut
alexia83
Si eu am o fetita, de 1 si 8 luni si nu vorbeste deloc, dar am citit despre asta si pana la 3 ani nu ar trebui sa ne facem griji, dar daca va ajuta sa stati mai linistite consultati totusi un medic.Cred ca problema este atunci cand copilul nici nu vorbeste, nici nu intelege, atata timp cat intelege ceea ce ii spui, este ok, si isi v-a da drumul si l-a vorbit.
Multa Sanatate!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Expunerea limitată la limbaj în timpul copilăriei modifică structura creierului adult
  • Legătura dintre utilizarea acetaminofenului (paracetamol) în timpul sarcinii È™i întârzierile de limbaj la copii
  • Noi descoperiri în structura creierului copiilor cu tulburări de dezvoltare a limbajului
  •