Intarzierea menstruatiei

26-07-2017
olea@
Nu este medic/terapeut
olea@
Buna. Am 18 ani. Pana acum nu am avut probleme cu durata ciclului menstrual (era cam de 30-33 de zile), dar 2 ani in urma ginecologul mi-a spus ca am ovare polichistice. In martie-aprilie durata a fost de 43 de zile, iar acum in iulie trebuia sa inceapa pe 6, dar deja am durata de 49 de zile si nimic. Vreo 20 de zile in urma am avut eliminari maronii (cca 5 zile) si cateva din simptomele premenstruale. Sunt virgina, deci nu poate fi sarcina. Ce se intampla?
3 comentarii
0
27-07-2017, ora 14:35
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Este o dereglare a ovulatiei (cel mai probabil lipsa ei) care duce si la dereglari de menstra. Puteti lua Duphaston cate 2cp/zi timp de 5 zile sa declansati menstra.
0
27-07-2017, ora 16:23
olea@
Nu este medic/terapeut
olea@
Daca nu voi administra acest medicament menstruatia se va incepe de la sine si se va regla in urmatoarea luna ? Ar trebui sa ma ingrijoreze durata pe care deja o am fara menstruatie?
0
20-10-2017, ora 20:04
Denisa.Grigor
Nu este medic/terapeut
Denisa.Grigor
Buna ! Am 15 ani , am tinut o dieta cu pepene rosu timp de o saptamana si am slabit 4 kg ( de la 47-43 am ajuns la o greutate foarte mica, fiindca am 1.57). Dupa ce am intrerupt aceasta dieta, nu mi-a mai venit ciclul menstrual. Incep sa-mi fac griji, deoarece au trecut cam 2 luni. Ce as putea face in aceasta situatie ???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.