Intarzierea menstruatiei

08-02-2018
Anemona13
Nu este medic/terapeut
Anemona13
Buna ziua! Am 18 ani si o menstruatie destul de neregulata (imi intarzie vreo 2-3 zile in fiecare luna) dar de aceasta data mi a intarziat doua luni. Ultima oara mi a venit pe 8 decembrie. Tin sa mentionez ca sunt inca virgina, dar ma ingrijoreaza tare situatia. Nu m am simtit rau, doar mi au aparut niste cosuri pe spate. Mama a vorbit cu ginecoloaga ei si i a dat sa mi faca un set de analize. As vrea sa imi incep viata sexuala in curand, este vreo problema? Ce ar trebui sa fac sa nu stau cu aceasta frica in fiecare luna si sa mi se regleze menstruatia?
1 comentarii
0
09-02-2018, ora 10:08
Elena1791
Nu este medic/terapeut
Elena1791
Buna! Draga mea cel mai bine e sa astepti rezultatul analizelor si sa discuti cu medicul tau ginecolog aceste probleme. Impresia mea e ca ai o dereglare hormonala sau chisturi ovariene care ar putea cauza lipsa menstruatiei. Iti poti incepe viata sexuala dar neaparat sa folosesti prezervativ pentru a te proteja de boli si de o sarcina nedorita fiindca avand in vedere ciclul tau neregulat ovulatia se poate produce oricand si poti avea surprize neplacute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •