Întârzierea menstruatiei

25-04-2021
Doralaura
Nu este medic/terapeut
Doralaura
Bună ziua! Va rog sa ma ajutați cu o părere medicala. Am tratament cu Euthyrox (25 Mg) de 7 ani pentru tiroidita autoimuna. Acum 2 luni și jumătate, dr endocrinolog mi l-a întrerupt pentru o perioada de 3 luni, deoarece analizele și ecografia la tiroida aratau foarte bine, TSH 2.12. Doar ATPO este în continuare foarte mare, valoarea 125. În urma unei ecografii mamare, tot acum 2 luni și jumătate, mi-a descoperit 2 chisturi mici la sânul stâng, pentru care am primit Femicur pentru 4 luni. Mai iau Vitamina D3 de 2000 UI, Magneziu organic, complex B, Preductal MR 35 și Concor 5mg, acestea din urma, pentru sindrom coronarian, de aproximativ 4 ani. Urmează sa fac analize pentru tiroida peste 2 săptămâni. Problema e ca am avut de atunci 2 cicluri menstruale normale, după începerea tratamentului cu Femicur și oprirea Euthyrox-ului, primul la 24 de zile, al doilea la 25 de zile. Luna aceasta a venit la 34 de zile, deci cu o întârziere de aproximativ 10 zile fata de normal (nu mi-a întârziat niciodată; doar la prima sarcina, acum 4 ani și jumătate). Am avut contact sexual neprotejat cu 2 zile înainte de ziua ovulației. Am făcut 3 teste de sarcina, toate negative. Posibil sa fie o sarcina peste menstruatie sau doar dereglare hormonala din cauza lipsei Euthyrox-ului?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.