Întârzierea menstruatiei

25-04-2021
Doralaura
Nu este medic/terapeut
Doralaura
Bună ziua! Va rog sa ma ajutați cu o părere medicala. Am tratament cu Euthyrox (25 Mg) de 7 ani pentru tiroidita autoimuna. Acum 2 luni și jumătate, dr endocrinolog mi l-a întrerupt pentru o perioada de 3 luni, deoarece analizele și ecografia la tiroida aratau foarte bine, TSH 2.12. Doar ATPO este în continuare foarte mare, valoarea 125. În urma unei ecografii mamare, tot acum 2 luni și jumătate, mi-a descoperit 2 chisturi mici la sânul stâng, pentru care am primit Femicur pentru 4 luni. Mai iau Vitamina D3 de 2000 UI, Magneziu organic, complex B, Preductal MR 35 și Concor 5mg, acestea din urma, pentru sindrom coronarian, de aproximativ 4 ani. Urmează sa fac analize pentru tiroida peste 2 săptămâni. Problema e ca am avut de atunci 2 cicluri menstruale normale, după începerea tratamentului cu Femicur și oprirea Euthyrox-ului, primul la 24 de zile, al doilea la 25 de zile. Luna aceasta a venit la 34 de zile, deci cu o întârziere de aproximativ 10 zile fata de normal (nu mi-a întârziat niciodată; doar la prima sarcina, acum 4 ani și jumătate). Am avut contact sexual neprotejat cu 2 zile înainte de ziua ovulației. Am făcut 3 teste de sarcina, toate negative. Posibil sa fie o sarcina peste menstruatie sau doar dereglare hormonala din cauza lipsei Euthyrox-ului?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: