Intarzierea mersului copil de 1 an si 2 luni | Forumul Medical ROmedic

Intarzierea mersului copil de 1 an si 2 luni

13-08-2020
Mirka_Lorena
Nu este medic/terapeut
Mirka_Lorena
Buna ziua! Am un copil de 1 an si 2 luni si inca nu se ridica singur in picioare langa pat. In rest, se dezvolta bine. A stat in fund fara sprijin la 5 luni. La mersul de-a busilea a intarziat. A avut o perioada intre 8-10 luni cand voia doar in brate. Fiind mereu in brate, nu prea a fost interesata sa mearga ea, nici n-a prea stat pe jos. A inceput sa mearga de-a busilea pe la 10 luni, dar cu spatele, la 11 luni a inceput sa mearga bine de-a busilea. Acum ar merge peste tot si pe strada daca se poate. Se ridica in picioare din pozitia catel si doar sprijinindu-se in maini/cap. Se pune langa pat in genunchi, dar inca nu se ridica in picioare. Am fost la neurolog cand avea 11 luni, a spus ca e i regula, doar ca e tematoare. Am fost si la ortoped zilele trecute, la fel a spus ca e ok si sa am rabdare. Problema este ca pediatra m-a speriat f.tare ca e grav si trebuie sa facem multe investigatii, inclusiv genetice. Cognitiv zic eu se dezvolta bine: spune in jur de 10 cuvinte, ne striga, aduce ce ii cer, arata cu degetul, contact vizual bun.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mersul desculÈ› poate ajuta la dezvoltarea abilităților motorii
  •