Mersul stramb fetiță de 1 an si 4 luni

08-07-2019
Bap
Nu este medic/terapeut
Bap
Buna ziua! Am fost fetiță de 1 an si 4 luni. De la 1 an si 2 luni a început să meargă. Merge pe vârful picioarelor si cu piciorul stâng, mai bine zis cu laba piciorului stâng calcă în interior. Probabil din cauza mersului pe vârfuri nu are nici stabilitate. Nu stiu daca e un motiv de îngrijorare, dar eu chiar imi fac griji. Mentionez ca am facut 2 ecografii de sold si au fost în regulă. În picioare a purtat doar papuci cu talpa flexibilă tikki si in casa a asculta, de multe ori fără ciorapi. Va rog mult sa ma sfătuiți ce sa fac. Oare ar trebui consultat în ortoped? Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
10-07-2019, ora 07:50
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Este necesar sa ii faceti fetitei un consult ortopedic, asa cum ati intuit deja. Sanatate !
0
11-07-2019, ora 08:36
Bap
Nu este medic/terapeut
Bap
Multumesc frumos! O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns