Intepaturi urechi

03-04-2015
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Intepaturi de 5-6 secunde, tiuit permanent in ambele urechi(tinnitus/acufene).Cand trag de urechi tot asa ma inteapa inauntru si pe langa gat. Cauze posibile? Mentionez ca iau tratament de ginko biloba si nu are nici un efect.Am mai luat si cavington, no-spa.Am 21 de ani.
5 comentarii
0
05-04-2015, ora 18:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu consult ORL.., timpanograma, audiograma
tratamentul cu vazodilatatoare poate fi o gresala daca cauza este in consductul auditiv sau in urechea medie
0
06-04-2015, ora 09:45
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Domn doctor, am facut pana acuma consultatii orl si mi-au spus ca eu nu am nimic la urechi.. audiograme am facut si toate au iesit la fel de bine in cursul celor 4 ani. Nu inteleg intepaturile astea, de ce anume sunt provocate, daca urechile sunt sanatoase intradevar cum imi spun doctorii orl.. Nu consum alcool, nu fumez, nu beau cafea pentru ca stiu ca toate astea agraveaza. Nu am avut probleme cu capul, urechile niciodata. Doar cu amigdalitele si maselutele. Va multumesc pentru raspuns domnule doctor !
0
06-04-2015, ora 09:58
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Mentionez ca tiuitul a aparut doar in urechea stanga acum 4 ani, dupa care a aparut si in dreapta(dar nu mai stiu cu exactitate cand ) iar intepaturile cam de 2 ani incoace. La inceput o data la 2-3 saptamani cateva intepaturi apoi pauza. Acum sunt zilnice..
0
06-04-2015, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie de mers la stomatolog si de tratat sau scos absolut tot...
nu trebuei sa ramana un dinte netratat
se verifica Articulatia temporomandibulara ( se afla inaintea urechii)
daca musti gresit..si articulatia calca gresit.. apare artrita care poate da dureri, intepaturi si chear acufene ( artroza temporo mandibulara... documenteaza.te)
2 se merge la ORL.. pentru a vedea starea amigdalelor..
sa le apese medicul cu apasatorul de limba... daca iese secretii din amigdale
este o amigdalita cronica cu cazeum..si trebuiesc tratate
daca amigdalele sunt foarte mari..se scot clasic
daca amigdalele sunt mici..se face criptolizis cu radiofrecventa sau laser
0
07-04-2015, ora 12:00
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Am inteles. Si cauza tiuitul s-ar putea sa fie din cauza acestor probleme nu? Adica eu pana acuma m-am gandit ca sa nu am ceva la nivel cerebral (ceva grav)...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •