interpretare analize

12-02-2009
bugheanu ramona
Nu este medic/terapeut
bugheanu ramona
fetita mea are 6 ani si jumatate ia-m facut analizele pt. ca acuza dureri de burta foarte des si la exam.copro. ia iesit giardia ia-m dat zentel 5 zile apoi vitamine si ia acuza in continuare aceleasi dureri ia-m repetat exam. copro. dupa o luna si ia iesit nega.in schimb analizele de sange are urmatoarele valori;limfocite%45.4, monocite%12.1, granulocite42.4, eritrociteRBC5.69, volum eritrocitar mediuVEM76.3, hemoglobina eritrocitara medie HEM24.7, latimea distributiei trombocitare PDW17.4, sumar urina glucoza negativ va-m scris doar valorile care nu ia-u iesit bine.Astept raspuns si va multumesc.
4 comentarii
0
13-02-2009, ora 07:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune nu sunt probleme.Mergi cu ele la medicul de familie si roaga-l sa-ti dea pentru durerile abdominale ale copilului Debridat suspensie buvabila.Dizolvi cum scrie pe prospect si-i dai fetitei.Numai bine!
0
14-02-2009, ora 19:32
bugheanu ramona
Nu este medic/terapeut
bugheanu ramona
va multumesc mult pentru raspuns acum sunt mult mai linistita
0
14-06-2009, ora 21:19
bugheanu ramona
Nu este medic/terapeut
bugheanu ramona
de o perioada mai lunga de timp in perioada de mijloc a ciclului menstrual ma dor si ma ustura sfarcurile dureaza cateva zile si apoi imi trece, ce e de facut?mentionez ca am 32 de ani o fetita de 7 ani si fac sex protejat, va multumesc si astept raspunsul dvs.
0
06-07-2009, ora 23:10
Bogdan1979
Nu este medic/terapeut
Bogdan1979
Buna ziua,
Am si eu o intrebare vis-a vis de rezultatele la niste analize facute recent la Institutul Clinic Fundeni. Ma stiu de multa vreme (cca. 8 ani) cu unele probleme cu ficatul, o asa denumita de medici hepatita cronica cu citoliza, cu transaminaze crescute. Am urmat un tratament prescris de medicii de acolo cu Ursofalk 250 mg si Lagosa si mi-au scazut transaminazele in limite normale, dar observ ce ceva vreme ca la analizele de hematologie imi iese modificat PDW -ul si anume 74, 2% fata de intervalul de normalitate de 12-18%. In afara de asta MCH-ul e de 32, 4 fata de intervalul de normalitate de 27-31%. Ce ar putea insemna modificarile astea noi care ma pun pe ganduri fata de cele pe care le stiam eu cu ficatul marit, steatoza, structura neomogena? Mentionez ca nu am virusi hepatici B sau C.
In speranta unui raspuns la cele ce v-am scris eu, va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •