Interpretare analize helicobacter

57 comentarii 1 2
0
18-05-2017, ora 23:01
Alina tudose
Nu este medic/terapeut
Alina tudose
Buna seara, credeti ca toate simptomele mele din postarea anterioara la care mi ati raspuns arata ca acum m am infectat cu helicobater pylori atata timp cat doar in materii fecale este pozitiv si in sange nu?Multumesc
0
21-05-2017, ora 21:57
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca examenul din scaun a iesit pozitiv, inseamna ca acum aveti aceasta infectie si trebuie neaparat tratata. Si sa faca aceasta analiza toti din casa cu care locuiti impreuna.

dr Petre Muresan
0
29-05-2017, ora 22:42
Bella95
Nu este medic/terapeut
Bella95
Buna ziua.In urma cu 2 ani am inceput sa ma simt rau cand ieseam afara, in magazine, pe strada sau la servici.Am facut analize si investigatii si mi s-a spus ca am AGORAFOBIE.De 7 luni iau Cipralex 10 mg cate o capsula pe zi.Am 3 ani de cand mi-am pus COIL MIRENA si ma gandesc sa nu fie din cauza lui starile pe care le am.Am fost nevoita sa il pun deoarece aveam o menstruatie abundenta si eram foarte anemica. De cand iau tratamentul cu Cipralex s-au mai diminuat starile de rau dar nu atat de mult.Am 45 de ani si am intrat in premenopauza.Va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati ce as putea face sa am o viata de care sa ma bucur de ea.Mi-as dori sa pot iesi sa pot lucra si sa ma plimba cu cei doi copiii ai mei.Va multumesc.
0
28-08-2017, ora 20:53
elena1972
Nu este medic/terapeut
elena1972
Alina, am aceleasi simptome ca si tine,
Ai rezolvat pana la urma? ai gasit diagnosticul?
0
20-10-2017, ora 19:18
Mihaela9318
Nu este medic/terapeut
Mihaela9318
Bună seara!
De ceva timp mama mea acuza dureri în partea stânga jos și are senzație da balonare după aproape fiecare masă. A făcut examenul Helicobacter pylori materii fecale și a ieșit următorul rezultat: prezent; INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINȚĂ /UM:absent. Sensibilitatea și specificitatea testului este de peste 98%.Va rog mult, dacă puteți, să mă lămuriți!
Mulțumesc anticipat!
0
29-11-2017, ora 13:49
Nicoleta-
Nu este medic/terapeut
Nicoleta-
Buna ziua.
Am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns
Am facut baietelului meu analize in varsta de 4 ani si 7 luni la antigen Helicobacter pyori(imunocromatografie, materii fecale si rezultatul este pozitiv! este grav?! Va multumesc. O zi buna!
0
04-12-2017, ora 11:00
Bella95
Nu este medic/terapeut
Bella95
Buna ziua.Uneori din senin simt in stomac un fior care vine, nu ma tine mult dar Imediat am o stare proasta in organism, am impresia ca nu mai pot respira, simt ca ma prabusesc, ma panichez ca nu stiu ce poate fi.Am facut analyze acum o luna si mi s-a gasit Helicobacter Pylori.Am facut tratament si mi s-a spus ca trebuie sa repet analizele pentru a vedea daca mai am ceva la stomac.Intrebare mea este ceea ce simt in stomac poate fii de la Helicobacter Pylori sau este altceva. Va multumesc.
0
09-01-2018, ora 18:35
mirisor
Nu este medic/terapeut
mirisor
Bună seara.Acum patru ani am avut ulcer gastric cu nișe.Am făcut analiza ptr helicobacter pylori din sânge și din scaun si au ieșit negativ.Am urmat medicația si regimul și in trei luni m-am vindecat.De o lună de zile mă confrunt cu simptome de greață și ușoare balonări.La indicația medicului am făcut analiza din scaun pentru helicobacter pylori și a ieșit slab pozitiv. Nu am dureri sau alte simptome.Nu înțeleg daca am sau nu această bacterie.Vă mulțumesc.
0
21-02-2018, ora 12:44
alexx29
Nu este medic/terapeut
alexx29
buna ziua. aceleasi simptome cu stari de greata de 2 sapt, balonari . pierderrea poftei de.mancare. slabire.am facut analiza din sange si mi a iesit 1.55 iar cea din fecale negativa dar starea de greata si balonarea ma deranjeaza cel mai rau. sa mai refac analiza din scaun? nu stiu ce sa mai fac
0
27-02-2018, ora 20:00
Nicolae dumitru
Nu este medic/terapeut
Nicolae dumitru
Buna, va rog frumos puteti sa mi rsp si mie daca rezultatele analize pt Helicobacter sunt pozitive : HELICOBACTER PYLORI DIN MATERI FECALE -ELISA : REZULTATE 0.53 INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA/UM : 0.9:NEGATIV 0.9-1.1:ECHIVOC , 1.1:POZITIV
0
27-02-2018, ora 20:25
Nicolae dumitru
Nu este medic/terapeut
Nicolae dumitru
Buna, am facut analize pt helicobacter ati va rog puteti sa mi rsp si mie daca e pozitiv, ANTIGEN HELICOBACTER PYLORI DIN MATERI FECALE -ELISA , REZULTATE 0.53 INTERVAL BIOLOGIC DE REFRRINTA /UM : <09:NEGATIV , 0.9-1.1:ECHIVOC , >1.1:POZITIV
0
28-02-2018, ora 23:43
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Rezultatul este negativ.

dr Petre Muresan
0
01-03-2018, ora 04:21
Nicolae dumitru
Nu este medic/terapeut
Nicolae dumitru
prima ora l am facut pe cel din sange si mi a iesit pozitiv, am fos la doctorul gastroentorolog si mi a dat tratament, am intrebato daca trebuie sa fac si alte analize si mi spus ca nu ca este activ, eu ce am citit pe intrnet am vazut ca testul din ser nu este sigur, asa ca am mai facut un test cu materi fecale fara sa iau medicamente inaite, nu am mai asteptat sa vad testul cu analize din materi fecale pt ca mi a venit dupa 6 zile si cad mi a venit nu stiam sal citesc, asa ca am 6 zile de tratament cu antibiotice, acum ce ar.trebui sa fac ?Va multumesc
0
05-03-2018, ora 23:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In cazul in care analiza din scaun este negativa, nu trebuie facut tratament cu antibiotice.

dr Petre Muresan
0
08-03-2018, ora 08:41
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Buna ziua,
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. De vreun an jumate ma confrunt cu probleme gastrice destul de mari (durere, greata, balonare, scaun modficat uneori) dar cel mai rau cu un reflux gastroesofagian care la inceput era destul de ciudat, cu dureri in piept, senzatie de durere cardiaca, raguseala, usturime permanenta de gat, nevoia permanenta de a imi drege vocea, senzatie de nod in gat, dar care se tot agraveaza, dezvoltand probleme respiratorii (a debutat cu o criza puternica de respiratie, tuse persistenta, wezing, dificultati de respiratie). Totul a inceput dupa un tratament cu cefurexim pentru o infectie puternica in gat. De atunci am renuntat la sucuri, bauturi carbogazoase, alcool, citrice, salate, lactate, tot ce imi poate provoca reflux. Am facut o endoscopie iar diagnosticul a fost gastrita medie cu aspect de Helicobacter. Testul de sange a fos 0.4 iar la scaun negativ. Ma simt bine cat iau controloc. cum il intrerup revin toate simptomele. In urma cu o luna am avut o gripa destul de urata, cu febra si analize modificate, CRP 5, pentru care am fost internata si mi s-a administrat ampicilina intravenos. la o saptamana dupa terminarea tratamentului au revenit durerile de stomac, refluxul clasic cu pirozis senzatie de alimente blocate in piept, durere in piept la inghitire. Sunt in continuare pe regim alimentar, am inceput sa iau iarasi controloc, mi-am mai revenit dar nu in totalitate. Si imi tot apare o urticarie pe piele, in locuri diferite, mai mult seara, care dispar dupa vreo 30-60 minute. Si mai nou stranut foarte des, am mucozitati si mancarimi de nas. ar putea fi asociate aceste probleme cu o problema gastrica?
Care ar putea fi cauza acestor simptome, tinand cont ca Helicobacterul a fost negativ. Am progarmare la un medic gastroenterolog dar din pacate dureaza destul de mult timpul de asteptare. Si cu controlocul. oare nu e cam mult? tinand cont ca incepand din decembrie am luat 6 saptamani si acuma iaras! In decembrie am luat la sfatul pneumologului si alergologului dupa criza de respiratie despre care credeam ca ar fi de la un debut de astm sau alergie... dar spirometria a fost normala, IGE cu valoare de 6. La debutul durerilor am facut si coprocultura fungica, exudat lingual, faringian pentru a exclude o candidoza... rezultate negative. Precizez ca am 35 de ani.
Multumesc mult pentru rabdarea de a citi toate scrise de mine.
0
17-03-2018, ora 14:50
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Revin cu o alta intrebare, poate îmi răspundeți: pot fi date toate aceste simptome de paraziți? Am repetat analizele și singura modificare la Hemoleucograma au fost eozinofilele (4, 3 parametri 0-4). Dar de o candidoza? Cum poate fi aceasta depistata? Ce analize se fac? Multumesc
0
28-03-2018, ora 21:27
Fanel BALUTA
Nu este medic/terapeut
Fanel BALUTA
Buna seara !! Astazi am facut si eu analiza de antigen helicobacter pylori din materii fecale iar rezultatul a fost urmatorul:materii fecale, metoda imunocromatografica - Slab pozitiv- interval biologic de referinta- negativ.
daca puteti sa-mi explicati daca sunt "posesorul" bacteriei si daca trebuie sa iau tratament... Multumesc !
0
02-04-2018, ora 01:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Trebuie facut un tratament.

Dr Petre Muresan
0
15-05-2018, ora 15:32
imul
Nu este medic/terapeut
imul
Buna ziua, am facut analiza de scaun Ag.Helicobacter pylori si au iesit pozitiv, trebuie sa fac tratament sau nu.
Multumesc !
0
15-05-2018, ora 21:21
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Trebuie facut un tratament. Se compenseaza. Mergeti la medicul de familie sa vi-l scrie !

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
17-05-2018, ora 18:45
imul
Nu este medic/terapeut
imul
Buna seara, am fost la doctor de familie si mi-a prescris Amoxicilina 500 cate 2 tablete la 12 ore si Fromilid 500, o tableta la 12 ore. trebuie facut testul si de membri familiei?
Multumesc din suflet !
0
27-05-2018, ora 20:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Trebuie sa-si faca analiza toti cei cu care locuiti impreuna.
0
01-06-2018, ora 20:46
Alexynno12
Nu este medic/terapeut
Alexynno12
Buna ziua am facut testul, si mi'a iesit 5, 28 ce trebuie sa fac in accest caz?
0
02-06-2018, ora 18:51
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa va tratati. Va recomand sa mergeti la medicul de familie sa va scrie un tratament deoarece se compenseaza.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
08-06-2018, ora 23:30
corni
Nu este medic/terapeut
corni
Bună seara, în urma cu 3 zile am făcut copilului analiza helicobacter pylori. A ieșit rezultat 0, 01. Cum se interpretează analiza? că nu înțeleg. Mulțumesc.
0
08-07-2018, ora 12:16
Elena Airinei
Nu este medic/terapeut
Elena Airinei
Bună ziua, am folosit tratamentul cu antibiotic si mai am o săptămâna din comprimatele gastro-rezistente.
La cât timp după tratament trebuie să repet analiza de antigen pentru ca rezultatul sa fie sigur?
0
25-07-2018, ora 11:18
Laura Badea
Nu este medic/terapeut
Laura Badea
Buna ziua, doamnul doctor! Am si eu o intrebare catre dumneavoastra:
Am un copil de 1 an si 5 luni. I am facut analiza materii fecale unde i a iesit antingen helicobacter pylori pozitiv si antingen parazitar negativ. Va rog sa ma lămuriti despre ce e vorba! Nu mai am rabdare pana ajung la medic! Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
57 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influența infecției cu Helicobacter pylori asupra artritei reumatoide
  • Infecția cu Helicobacter pylori ar putea crește riscul apariției ulterioare a bolii Alzheimer
  • Screeningul pentru Helicobacter pylori la nivelul comunității ar putea reduce riscul de cancer gastric
  •