interpretare biospie col uterin

04-02-2015
dani77779
Nu este medic/terapeut
dani77779
Buna ziua,

de curand mi s-a facut o biopsie in Germania in urma careia am urmatorul rezultat:

Din punct de vedere imunohistochimic se observa doua lamele de epitelii scuamoase minuscule foarte apropiate una de cealalta cu mitoza evident crescuta (ki-67), elementele mitozei traverseaza a 2/3 parte inferioara a epiteliului scuamos. In aceste lamele de epitelii scuamoase atipice, partial nucleare, partial introcitoplasmatice se poate recunoaste o evidentiere a markerului pentru diskarioza (p16).

raport critic pe scurt:

doua lamele de epitelii scuamoase minuscule foarte apropiate una de cealalta, care prezinta imaginea unei neoplazii intraepiteliale cervicale de grad mediu (leziune CIN 2).

Doctorul din Germania spune sa nu fac nimic si sa repet dupa 3 luni toate investigatiile, inclusiv biopsia si daca va iesi la fel sa mi se faca conizatie.
Care este parerea dumneavoastra? mie mi se pare f mult sa astept 3 luni fara sa fac nimic, tinand cont ca acum un an rezultatul la papanicolau a iesit LSIL cu atipii HPV (CIN 1), iar acum leziunea este deja medie.
Va multumesc!
1 comentarii
0
26-05-2023, ora 19:34
Ale31
Nu este medic/terapeut
Ale31
Hei, sunt in aceeasi situatie. Ce ai mai facut de atunci?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: