interpretare colposcopie HPV 31
Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu LSIL, genotipare HPV - 31, iar la colposcopie cu urmatorul rezultat: col cu aspect normal macroscopic, JSC vizibila in totalitate, ZAA bine delimitata, contur neregulat, nereliefata, la nivelul buzei anterioare a colului. La nivelul ZAA, DZIN, bine delimitata.
Imi puteti spune, va rog, cat este de grav? Momentan iau tratament cu Isoprinosine 3 luni si ovule Cervugid. Este posibil ca la repetarea PAP dupa cele 3 luni de tratament, rezultatul sa fie unul bun? Sau poate fi mai grav decat LSIL? Cat este de periculoasa tulpina 31?
va multumesc!
Am fost diagnosticata cu LSIL, genotipare HPV - 31, iar la colposcopie cu urmatorul rezultat: col cu aspect normal macroscopic, JSC vizibila in totalitate, ZAA bine delimitata, contur neregulat, nereliefata, la nivelul buzei anterioare a colului. La nivelul ZAA, DZIN, bine delimitata.
Imi puteti spune, va rog, cat este de grav? Momentan iau tratament cu Isoprinosine 3 luni si ovule Cervugid. Este posibil ca la repetarea PAP dupa cele 3 luni de tratament, rezultatul sa fie unul bun? Sau poate fi mai grav decat LSIL? Cat este de periculoasa tulpina 31?
va multumesc!
1 comentarii
Buna ziua,
Este posibil sub acest tratament sa dispara tulpina dupa 3 luni, dar va trebui repetata colposcopia, determinarea HPV si examenul citologic Babes Papanicolau.
O zi placuta!
Este posibil sub acest tratament sa dispara tulpina dupa 3 luni, dar va trebui repetata colposcopia, determinarea HPV si examenul citologic Babes Papanicolau.
O zi placuta!
Alte subiecte recente din această secțiune: