Interpretare CT Torace cu substanta de Contrast

25-03-2018
Alexandruemi
Nu este medic/terapeut
Alexandruemi
Buna..Simptomele mele sunt mai pe scurt: senzatie ca nu primesc suficient aer, dureri puternice plaman drept uneori lipsa dureri dar deranj persistent ca si cum ar fi ceva acolo. Mentionez ca m-am lasat de fumat am 21 de ani 68 de kilograme.Pe langa toate acestea am doua adenopatii cervicale 2 ganglioni submandibulari inflamati si 2 pe regiunea din spate a gatului mai micuti putin.Uneori transpir seara alteori nu.Febra nu stiu daca fac deobicei cand simt senzatia aceasta imi iau temperatura care nu depaseste 37.1.Avand in vedere ca nu mai stiu ce sa fac si incotro sa ma indrept cu analizele am obtinut trimitere pentru ct torace + craniu (deoarece am o nara infundata tot timpul + sangerari din nas +respiratie suieratoare).As dori daca se poate sa ma ajutati sa interpretez si eu rezultatul pentru ca nu prea inteleg nimic. Deci :

Craniu:
Structuri cerebrale supra- şi infratentoriale fără modificări patologice.
Spaţii lichidiene intra- şi extracerebrale de aspect normal.
Fără priză de contrast patologică.
Orbite, sinusurile feţei, celule mastoidiene de aspect normal.
Discreta deviere spre dr. a septului nazal.

Torace:
Trahee şi bronşii principale permeabile.
Fără leziuni active sau sechelare pleuro-pulmonare.
Fără adenopatii mediastinale.
Fără colecţii pleurale sau intrapericardice.
Cord de aspect normal.
Arteră pulmonară, aortă toracală de calibru normal.
Fara leziuni la scheletul toracic.
Glande suprarenale de aspect normal.
Ficat, pancreas, splina si rinichi pe zonele examinate de aspect normal.

Mentionez ca in ultimul timp a inceput sa imi trosneasca umarul foarte tare. Deci 1 minut daca stau cu el nemiscat trosneste. Pe langa acesta a inceput si gatul si incheieturile. AM FOST la psiholog am urmat tratament dar fara o imbunatatire ceea ce ma face sa cred ca starea mea e mai mult organica decat psihica.

Cineva imi spunea ca s-ar putea sa fie o problema a oaselor.Nu mai stiu ce sa fac incotro sa merg. Macar de durere de plaman sa scap si sa pot respira normal de restul nu ma intereseaza!

Va Multumesc din suflet si scuzati romanul de deasupra
1 comentarii
0
17-05-2019, ora 09:10
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Aveți o ușoară deviere a septului nazal, care poate da sforăit pe timpul nopții și poate deveni o cauză pentru sindromul de apnee în somn. În rest totul este normal, nu aveți leziuni sau mosificări la nivelul plămânului și nici la nivelul oaselor toracelui. Cel mai probabil e un sindrom anxios. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.