interpretare ecografie abdominala

15-12-2011
ddd_11
Nu este medic/terapeut
ddd_11
Interpretare ecografie ficat:Ls 71, Ld15, la lobul stang scrie structura omogena la cel drept nu inteleg, precizez ca am 1, 78cm si 82kg
17 comentarii
0
15-12-2011, ora 14:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Numai atat scrie?
Din ce ai scris se spune numai de lobul drept, de lobul stang si atat. Sunt atatea posibilitati incat nu am cum sa-mi dau seama ce ar scrie...
0
15-12-2011, ora 17:44
ddd_11
Nu este medic/terapeut
ddd_11
la lobul stang am inteles ce a scris la cel drept nu descifrez scrisul, scrie ceva de genul lipe... usor, fara dilatatie de..., punctele le-am pus unde nu am inteles scrisul, cine stapaneste termenii medicali poate ma lamureste si pe mine pana ajung la medicul de familie.
0
15-12-2011, ora 22:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Lipidemie?
Asta inseamna ca ai ficatul gras.
Se tine regim fara grasimi si poate ceva tablete, dar regimul este de baza.
Tot medicul cu hartia in fata te va lamuri definitiv.
0
24-02-2012, ora 10:06
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Ecografie abdominala :Ficatul prezinta in LHD formatiune hiperecogena neomogena de cca 2 cm -probabil hemangiom.VB cu 2-3 imagini hiperecogene de cca 5 mm aderente la peretele vesicular, fara cadere gravitationala -posibil polipi.
Coledoc normal.
Pancreas fara modificari.Splina dimensiuni normale.
RD, Rs dimensiuni si ecostructura normale.
Fara lichid in Douglas

CEUS :Formatiunea hiperecogene descrisa in ecografia standard capteaza SDC nodular periferic in faza arteriala cu pastrarea unei zone centrale necaptante de cca 10/12 mm in toti timpii fara washout in faza portala si tardiva.Nu se evidentiaza alte zone de washout la nivelul parenchimului hepatic.

Va rog sa ma lamuriti, daca se poate ce inseamna toate astea ?Medicul a zis sa revina dupa 6 luni fara nici un tratament.
E nevoie de investigatii suplimentare ?
analizele uzuale de sange sunt in regula.Ar trebui sa faca si altele -de hepatita de exmplu?
Multumesc
0
25-02-2012, ora 13:32
bursuc63
Nu este medic/terapeut
bursuc63
Buna ziua,
Am 49 ani, I=1, 75M, G=85 Kg
Rog interpretare ecografie abdominala;

FICATdiametru prerenal lob drept=144mm
posterior lob stang =70mm
dimensiuni lob caudat 50/17mm
ecostructura: omogena
ecogenitate: normala
contururi: regulate
VENA PORTA: 10mm
CBP 3mm
cai biliare intrahepatice: nedilatate
vene suprahepatice: normale
Comentarii: fara atenuare posterioara.

PANCREAS ecostructura: omogena
ecogenitate normala
diametre cefalice: 22mm
diametru antero posterior corporeal: 13mm
vena splenica de calibru 7mm

COLECIST forma: alungit
pozitie: normala
dimensiuni: 76/27mm
continut: nelitiazic
Comentarii: Sept infundibulo corporeale

RINICHI DREPT: dimensiuni: 107/47mm
corticala: ecogenitate normala
sinus hiperecogen
Comentarii: IP=12; fara distensie prelocaliceala

SPLINA: dimensiuni: 93/44mm
ecostructura: omogena
ecogenitate: normala
hil: vs in hil 7mm

RINICHI STANG: dimensiuni: 114/53mm
corticala: ecogenitate normala
imagini hiperecogene, sinus de 3-4mm in grupul coliceal superior
Comentarii IP 14; fara distensie prelocaliceala

VEZICA URINARA: pereti: normali
continut: transonic
Comentarii Semirepletie

PROSTATA: diametru antero-posterior=32mm
diametru transvers=45mm
d. cranio-caudal=35mm
ecostructura: omogena
ecogenitate: normala
contururi regulate
Comentarii: vol. 32 cm cubi; fara amprentarea V.U.

Va rog sa-mi spuneti unde sunt probleme si ce trbuie sa fac.
Va multumesc!
0
25-02-2012, ora 14:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
bursuc63,

Toate sunt in regula, doar colecistul (cel cu fierea, popular) este un pic malformat din nastere. Dar asa are mai mult de jumatate din populatie, nu-ti face probleme. Nu ai pietre sau nisip la el, daca ai senzatie de greu sau voma, sa intrebi medicul daca sa iei medicatie gen colebil. Si la rinichiul stang din ce inteleg ai avea nisip.
Poti merge cu rezultatul la medicul de familie pentru confirmare.
Sanatate!
0
25-02-2012, ora 14:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
vali71,

La ficat se pare ca ai o formatiune benigna, adica nu e ceva grav. Hemangioamele daca nu cresc prea mari (10 cm) si nu esti lovit/a la ficat nu sunt periculoase. Sunt ca niste alunite dar rosii, asa cum mai apar si pe piele. Daca esti femeie s-ar putea sa fie de la anticonceptionale orale. Dar si fara se intampla sa apara.
La colecist (cel cu fierea) ai niste polipi de grasime, poate te deranjeaza, poate nu. Dar de evitat grasimile, esti predispus/a sa faci si pietricele.
Eu as arata analiza si unui internist sau gastroenterolog pentru siguranta.
Sanatate!
0
27-02-2012, ora 08:54
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Multumesc Teodora pentru raspuns.
rezultatele sunt ale sotului 40 de ani, iar investigatiile sunt facute de un medic primar gastroenterolog.
nu il deranjeaza deloc, nu a avut nici o lovitura in zona ficatului.
eu ma gandeam daca ar fii necesar sa faca si analizele de hapatita b si c.sau poate nu e cazul.
Va doresc multa sanatate.
pa
0
27-02-2012, ora 15:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu e de la lovitura, sa nu se loveasca. Pentru ca este ca un punct mai mare plin cu sange (hemangiom), in ideea asta se recomanda evitarea vreunei lovituri care ar putea duce la ruptura hemnagiomului. Analizele pentru hepatite nu sunt niciodata in plus, la eco poate sa nu apara ficatul marit.
0
11-03-2012, ora 17:23
oana76
Nu este medic/terapeut
oana76
buna ziua. am 35 ani, I=1, 76m, G = 71 kg
rog interpretare ecografie
Ficat - LS = 9 cm, LD prerenal = 13, 5 cm, contur regulat, ecostructura fin granular, discret neomogena, steatoza incipient, fara formatiuni focalizate vizibile ecografic, fara dilatatii de CBIH
VP = 10 mm
CBP = 3 mm
Colecist - alungit, pereti de grosime normal, minim sludge biliar, fara calculi, fara colectii

Pancreas - nevizualizabil

Splina: 9.5/3, 5 cm, omogena, fara dilatatii venoase in hil, fara formatiuni

RD: duplicitate pielocaliceala completa, 15/4, 5 cm, IP = 16 mm, contur neregulat, dezorganizare pielocaliceala, spoturi hiperecogene multiple, fara dilatatii de SPC, fara colectii
RS: 12/5 cm, IP = 19 mm, contur neregulat calcul caliceal inferior de 6 mm, chist, fara dilatatii SPC, fara colectii

VU - in semirepletie, fara calculi
Uter - aparent in limite normale
OD, OS dimensiuni normale

Fara lichid de ascita

multumesc
0
12-03-2012, ora 15:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Oana,

Ai avut cumva hepatita? Nu stiu ce alte analize mai ai pentru ficat, cred ca medicul te poate lamuri cel mai corect. Ficatul are o mare capacitate de regenerare, deci nu stiu daca ecostructura usor neomogena, fin granulara arata un proces de vindecare sau surprinde ca acum este ceva mai in neregula. In tot cazul ai grija si cu grasimile, steatoza asta inseamna ca ficatul e putin cam "gras".
"Bila", adica, colecistul e normal.
Pancresul nu s-a vazut, ai avut gaze multe in stomac? Probabil ti-a spus de ce nu se vede.
Splina, in regula.
Rinichiul drept, ai o malformatie din nastere, dar este cea mai des intalnita, la fel, poate ai mai facut pana acum investigatii la aparatul urinar.
La rinichiu stang ai o "pietricica" de 6 milimetri si un chist. Nu ai "nisip"
Vezica urinara in regula, la fel uterul, ovarele normale.
Mergi cu rezultatul la medicul de familie, sigur iti da niste recomandari.
Sanatate!
0
14-03-2012, ora 13:03
oana76
Nu este medic/terapeut
oana76
multumesc teodora.
nu am hepatita, analizele la ficat au iesit bine. am avut tratament pentru o colica renala si cred ca de acolo mi se trage. initial in rinichiul drept am avut nisip si destul de mult. se pare ca in rinichi nu mai e dar pe mine ma doare. si am fost la medic si la chirurg si la urolog si nefrolog si internist si gastroenterolog si toti zic ca sunt OK dar durerea ramane si ma chinui asa de vreo 2 luni. ma gandesc sa scot si apendicele desi la toate ecografiile facute nu s-a pus problema de apendicita.
cred ca nu-mi ramane decat sa astept sa treaca ca doar n-o tine o vesnicie.
multumesc inca o data
0
14-03-2012, ora 14:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu iti scote apendicele daca nu e cazul! desi sunt multi care spun ca este nefolositor, aproape ca nu exista persoana care sa-si fi scos apendicele sau colecistul si sa n-aiba probleme de digestie, candva in viata, , , Nimic nu este nefolositor in organismul nostru.
Suprarenalele le-ai investigat?
Sigur e o cauza a durerii si tot numai prin analize poti afla, prin excluderea altor diagnostice.
Te doare in fata sau in partea din spate? Ca zici de apendice si de rinichi.
0
14-03-2012, ora 14:58
oana76
Nu este medic/terapeut
oana76
ma doare pe dreapta in partea din fata de la osul bazinului mai jos si spre buric. foarte rar cate un junghi in spate si mai jos de coasta cu toata partea laterala. si de vreo 2 zile si deasupra si sub buric daca apas. toata lumea a zis ca e vorba de rinichi dar crede-ma ca mi s-a luat si ma gandesc ca ar trebui sa treaca fiindca de 2 luni zac si umblu din doctor in doctor.
de suprarenale cred ca nu fiindca daca ei ca doctori n-au zis nimic... eu chiar nu ma pricep
recomandarile lor au fost sa beau lichide multe - si chiar beau de felul meu peste 2 l pe zi, sa pun comprese calde pe locul care doare. sa nu mananc prajeli (tin regim de 1 luna) si cam atat.
multumesc mult inca o data
0
14-03-2012, ora 16:14
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu am inteles de ce totusi, pe eco, scrie la uter, aparent normal. Ginecologic mai ai si alte investigatii? Ecografie transvaginala de exemplu, la asta ma gandesc. Zic in ideea ca unele malformatii renale sunt insotite si de malformatii genitale. Sau de vezica urinara, dar zici ca urologul si nefrologul au zis ca e totul in regula.
Zona de care spui tine mai degraba de ovar, ceea ce pare in regula (desi o ovulatie "greoaie" mai poate da dureri in zona foarte neplacute sau sacaitoare) de colon, sau poate fi o hernie. De la distanta e foarte greu de spus, un internist ar trebui sa te indrume cat mai precis. Stiu insa ca pot trece luni pana sa gasesti sursa. Totusi, nu te lasa, cauta sa iti revii, durerea sacaitoare e deprimanta si iti poate schimba nedorit modul de viata.
0
14-03-2012, ora 16:36
oana76
Nu este medic/terapeut
oana76
eram cu 1 zi inainte de menstruatie poate de aceea. voi incerca sa nu pic in depresie - fiindca mult nu mai am - si poate va trece desi e foarte greu sa fii cu moralul foarte sus in cazul asta.
multumesc mult pentru sfaturi
0
03-04-2012, ora 13:23
oana76
Nu este medic/terapeut
oana76
dupa plimbatul pe la mai multi doctori si mai multe ecografii - pana la urma am mers si am facut un computer tomograf rezultatul este urmatorul:
Sinusuri costo-diafragmatice libere.
Ficat de dimensiuni normale, cu stuctura omogena la administrarea substantei de contrast.
Caile biliare intrahepatice de calibru normal.
Colecist alungit cu pereti supli, cu reziduu biliar.
Canalul coledoc de calibru normal.
Pancreas de dimensiuni normale cu contur net si structura omogena.
Splina cu axul lung de 10.5 cm cu structura omogena.
Vena porta la origine cu diametrul de 13 mm, omogen opacifiata.
Vena splenica cu diametrul de 9 mm, omogen opacifiata.
Glande suprarenale cu aspect CT normal.
Rinichi stang normal situat, de forma si dimensiuni normale, fara calculi.
Rinichi drept dublu.
Corticala renala cu grosime de 27 mm, cu nefrograma omogena.
Sistem pielo-caliceal drept dublu, cu morfologie normala.
Sistem pielo-caliceal stang cu morfologie normala.
Uretere ;ombare si pelvine drepte de calibru normal.
Ureter lombar si pelvin stang de calibru normal.
Vezica urinara cu pereti supli.
Uter cu diametrul de 77/54 mm, latero-deviat drept, cu captare omogena.
Ovarul stang cu diametrul de 23 mm, cu structura microchistica.
Ovarul drept cu diametrul de 19 mm, cu structura microchistica.
Nu se evidentiaza formatiuni tumorale intra si retroperitoneale.
Nu se evidentiaza adenopatii abdomino-pelvine.
Fara revarsat lichid in fundul de sac Douglas.
CONCLUZII:
Rinichi drept dublu.

dupa asta mi s-a spus ca durerea este de la coloana lombara dupa o radiografie mi s-a pus dignosticul hipertrofie apofiza transversa la L5 pe dreapta si mi s-a recomandat un rmn tintit pe coloana. rezultatul rmn-ului este:
Vertebra de tranzitie S1, ce prezinta articulatie cu osul iliac doar pe partea dreapta. Prezenta de disc intervertebrale S1-S2.
Minim debord discal S1-S2 si mici osteofite marginale ale platourilor vertebrale adiacente, ce amprenteaza discret radacinile S2 in recesurile laterale.
Discuri intervertebrale lombare cu inaltime, semnal si pozitie normale.
Corpuri vertebrale lombare cu semnal, morfologie si aliniament normale.
Con medular cu morfologie, semnal si pozitie normale.
CONCLUZII:
Minim debord discal S1-S2 si mici osteofite marginale ale platourilor vertebrale adiacente, ce amprenteaza discret radacinile S2 in recesiunile laterale

concluzia finala a fost ca nu este nimic care sa justifice durerile mele in abdomen si cu toate astea ele exista si sunt extrem de deranjante. acum ma gandesc oare ce investigatii ar trebui (sau as mai putea) face pentru a descoperi cauza acestor dureri.
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.