interpretare papanicolaou

06-05-2008
onutza.mirela
Nu este medic/terapeut
onutza.mirela
va rog, daca se poate, sa imi interpretati si mie testul papanicolaou:
celule eipeliale pavimentoase
superficiale
numar: frecvente
dispozitie: izolate, placarde mici

intermediare
numar: rare
dispozitie: izolate

celule epiteliale cilindrice (endocervicale)
numar: relativ frecvente
dispozitie: izolate, placarde mici
celule metaplaziate pavimentoase: relativ frecvente

polinucleare neutrofile: relativ frecvente
hematii: relativ frecvente
flora microbiana - cantitate: abundenta
- tip: bacili

Concluzii: frotiu clasa II B (infectie - Betherda lyxtim)

in plus, la cultura secretie col uterin mi-a iesit streptococcus agalactie (grup B).

va multumesc.
6 comentarii
0
07-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Testul Papanicolaou a iesit bine numai ca aveti o infectie pe care trebuie sa o tratati.La cultura din col unde v-a iesit Streptococ grup B vi s-a lucrat si o antibiograma din care trebuie sa luati unul din antibioticele la care a iesit sensibil, completand tratamentul cu ovule gen Polygynax.
Toate cele bune.
0
07-05-2008, ora 00:00
onutza.mirela
Nu este medic/terapeut
onutza.mirela
va multumesc din suflet pt raspuns, dna doctor. ceea ce m-a ingrijorat cel mai tare la papanicolaou a fost frecventa celulelor metaplaziate pavimentoase. am gasit pe net referiri la acest tip de celule in articole despre papilom. sa ma ingrijorez sau nu?
in ceea ce priveste antibiograma, sunt mentionate urmatoarele antibiotice: penicilina, eritromicina, ceftriaxone, cefepime, vancomycin, clindamicin si ofloxacin. care dintre aceste antibiotice ma sfatuiti sa iau?
va multumesc din suflet inca o data.
0
13-03-2009, ora 14:46
doseimariailaria
Nu este medic/terapeut
doseimariailaria
as dori daca se poate sa solicit tot o interpretare a aceluiasi test. rezultatele sunt urmatoare :

descriere citologica :
celule intermediare frecvente
celule parabazale rare
pmn moderat, rare hematii.

testul este al mamei mele in varsta de 56 de ani. multumesc frumos.
0
25-04-2009, ora 09:50
Lady2000
Nu este medic/terapeut
Lady2000
Buna ziua! In urma cu cateva saptamani am fost la ginecolog pentru un examen citologic de rutina si pentru ca aveam o secretie alba cu aspect branzos si banuiam ca ceva nu e in regula pentru ca anul trecut am avut candida, m-am tratat si ma gandeam ca a reaparut.Am efectuat examenul citologic cervico-vaginal si am primit urmatorul rezultat cu diagnosticul: VULVOVAGINITA - A.Sistem Bethesda (TBS) 1.Evaluarea calitatii frotiului - Satisfacatoare - Foarte frecvente PMN ; 2 Caracterizare generala - Modificari celulare benigne/Infectii : ALTE BACTERII =BACILI B.Evaluarea hormonala - Status compatibil cu varsta si anamneza ; C.Citodiagnostic Babes/Papanicolau - Clasa II ; Am mers cu acest rezultat la medicul care mi-a efectuat recoltarea secretiei pe lamele si m-a consultat... L-a citit, s-a uitat la mine si mi-a spus ca nu am nimic grav si sa fac spalaturi cu bicarbonat alimentar...(!!!) Am insistat sa imi prescrie tratament si mi-a spus ca nu am nimic...E posibil asa ceva? Eu am citit pe net ca se efectueaza tratament pentru asa ceva si nu stiu ce sa mai cred...Si mai ales ca am un prieten si vreau sa incep o relatie sexuala cu el, acum nu stiu ce sa fac pentru ca nu as vrea sa il infectez si pe el iar eu sa incep un tratament apoi sa ma reinfectez de la el...Va rog din suflet sa imi dati si mie un raspuns si sa ma lamuriti in legatura cu problema mea care ma face sa intru in depresie...Multumesc!
0
13-05-2010, ora 13:56
oana_colours
Nu este medic/terapeut
oana_colours
buna ziua! in urma examenului papan, buletinul de analiza a examenului citologic, suna in felul urmator : rare grupuri de celule metaplaziate scuamos, tipice;PMN frecvente; flora vaginala frecventa; citoliza moderata. as dori, daca daca puteti sa imi spuneti exact ce inseamna, ptr ca d-na doc... nu a fost deloc explicita si nu am inteles. mi s-a recomandat sa repet frotiul cervico vaginal la 3 luni dupa tratamentul de specialitate. va multumesc si astept cu nerabadare raspunsul dvs!
0
17-05-2010, ora 18:50
R0xanaI0ana
Nu este medic/terapeut
R0xanaI0ana
Buna ziua am facut recent un test Babes-Papanicolau si la descrierea citologica scrie: Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile; Frecvente celule endocervicale; PMM moderate. Imi puteti spune va rog ce anume inseamna acest lucru? E nevoie de un consult, un tratament? E grav? Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •