Interpretare rezultat CT ficat.

09-10-2018
goldy_lordy
Nu este medic/terapeut
goldy_lordy
Buna, as avea o intrebare, tatal meu a facut un CT la ficat, in urma unei ecografii a fost sfatuit sa cerceteze mai mult. Ati putea sa-mi dati o idee ce inseamna: "un nodul hipodens 20/17 necaptant in timpul arterial si venos, dar cu tendinta de captare tardiva in timpul parenchimatos cand devine aproape izodens cu restul parenchimului hepatic-incert". E programat la medic miercuri cand probabil vom afla, dar pana as vrea sa aud o parere, pe care nu am sa i-o spun... oricare ar fi ea pana dupa consult. Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
09-10-2018, ora 17:57
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Acel nodul e suspect si trebuie supravegheat in modul cel mai serios cu putinta.

dr Petre Muresan
0
09-10-2018, ora 21:34
goldy_lordy
Nu este medic/terapeut
goldy_lordy
Buna, multumesc pentru raspuns, aparent tatal meu a fost la medic azi si medicul i-a sugerat ca ar fi bine sa faca un RMN fara ai spune nimic in afara de faptul ca nu poate sa-si dea seama ce e cu exactitate. Ce am omis eu este ca dupa cuvantul incert mai era pus: "hemagiom atipic?". O sa facem si un RMN sa vedem ce se mai poate afla despre si am sa va mai scriu. O intrebare: Prin trebuie supravegheat la modul cel mai serios la ce v-ati referit?... Sa faca odata la 1-2 luni analize, ecografie...? Multumesc anticipat!
0
10-10-2018, ora 01:58
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Faceti acest RMN si vom putea stabili mai precis ce este de facut mai departe. Astept vesti de la dumneavoastra. Sincer doresc sa fie bune.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •