interpretare rezultate test de secretie vaginala

27-05-2008
elena_d
Nu este medic/terapeut
elena_d
Buna ziua! Mi-am facut si eu testul la secretie si v-as ruga daca se poate sa imi interpretati si mie rezultatele, pentru ca la doamna doctor o sa merg abia peste o saptamana si nu prea mai am rabdare.
Celule epiteliale poligonale- frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate in proportie de 70%
Celule epiteliale rotunde - rare
Celule cu aspect de "clue cell" - absente
Leucocite - frecvente
Hematii - absente
Trichomonas vaginalis- absent
Levuri- frecvente, unele inmugurite, hife, pseudohife - prezente
Flora microbiana:
-bacterii Gram negativ - frecventi
-bacterii Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein)
Comentarii finale: probe biologice: secretie- stare corespunzatoare

Va multumesc din suflet!
3 comentarii
0
27-05-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Aveti o infectie cu Candida si posibil o vaginoza prin cresterea in exces a unor bacterii ce se gasesc in mod normal in vagin, date de diverse modificari ale micromediului vaginal (hormonale sau de alta natura); veti primi tratament de la medicul ginecolog.
Numai bine!
0
27-05-2008, ora 00:00
iulian1989
Nu este medic/terapeut
iulian1989
salut am si eu o intrebare:duminik am avut ultimul contact sexuala cu prietena mea.azi a zis k ia venit ciclul dar mia spus k nu curge sange ci o substanta rozie ca si cum ar fi sange cu apa.CE ESTE ACEL LICHID? E CICLUL EI SAU CE E??? PLS HELP
0
05-04-2011, ora 09:44
roxanastarparu
Nu este medic/terapeut
roxanastarparu
Buna ziua. am fost si eu la medicul ginecolog si mi s-a spus ca am o rana pe col. am facut testul papanicolau(care nu mi-au venit rezultatele) si analizele de secretie. V-as ruga daca poate cineva sa mi le interpreteze, pentru ca nu mai am rabdare pana ajung la medic. va rog.

rezultatele suna cam asa: Frotiu Gram:frecvente celule epiteliale, relativ frecvente leucocite, frecventi bacili Gram-pozitivi polimorfi, rari coci Gram-pozitivi

astept raspunsuri. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •