Interpretare valori colesterol!

09-06-2011
lics
Nu este medic/terapeut
lics
HDL 42, LDL 165 si colesterol 243! Ultimele 2 valori fiind mari va rog sa imi dati un sfat ce trebuie sa fac - control/tratament etc!
Multumesc!
7 comentarii
0
10-06-2011, ora 02:20
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Hristos s-a inaltat!
Valorile nu sunt de speriat, dar nici sa stati fara probleme.Ar fi fost util sa stiu varsta, sexul deoarece are relevanta.Un colesterol total este permis pana in valoarea de 200, ceea ce impune un tratament medicamentos si un regim alimentar de 3-6 luni, pt. a evita o ateroscleroza.Pt a nu "dezvolta" afectiuni cardiace, ar fi bine de stiut daca aveti in familie persoane cardiace, supraponderale, cu risc major.
Incercati sa evitati grasimile, branzeturile grase, prajeli, condimente, sucuri;lichidele sunt esentiale(daca ati reusi sa beti 2, 5-3litri de apa plata si ceai facut in casa ar fi fff.bine).Ouale va trebui sa le evitati pt.o perioada, iar cand le consumati sa o faceti doar de 2 ori maxim intr-o saptamana, si aceelea fierte si sub nici o forma prajite.Dintre branzeturi cea mai slaba este urda, e permisa si branza de capra.Folositi mai mult legumele, salatele.
Ca tratament medicamentos ar fi bine sa va fie recomandat de un medic;oricum va trebui luat ceva de genulZeplan, Sinvastatin, Sortis, oricum de 20mg.ca nu este timp de asteptat.Imi este de mirare ca aveti doar aceste valori modificate, iar celelalte sunt toate bune.Saczand ldl va creste in automat si hdl.
Deci face-ti o vizita medicului de familie, care cu siguranta va prescrie un tratament, va va sfatui in privinta regimului alimentar;iar dupa acest tratament de cateva luni, veti trebui sa refaceti analizele.
Sanatate muta si sa auzim de bine.
0
10-06-2011, ora 02:21
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Sanatate multa(scuze!).
0
10-06-2011, ora 02:57
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Vasilica16
Din nefericire o parte din informatiile pe care le oferiti sunt inexacte, eronate si periculoase:
*Ouale va trebui sa le evitati pt.o perioada*
*Incercati sa evitati grasimile*

Problema fundamentala este reducerea carbohidratilor si calitatea grasimilor.

Am scris aici de ce.
http://forum.romedic.ro/prod/analize_de_singe__056189.html

pt reducere LDL

folositi susan macinat + gama tocoferol, seminte in, nuca cocos sau untul de cocos
0
10-06-2011, ora 03:56
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
personal folosesc seminte in si salvie in atmosfera protejata cu azot si le tin la frigider.
0
10-06-2011, ora 09:33
lics
Nu este medic/terapeut
lics
Multumesc mult pentru raspuns... vin cu precizarile: varsta 33 ani, sex M!
0
10-06-2011, ora 10:34
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
scuze daca am fost si eu neclar, eliminarea prajelilor, a margarinei, a grasimilor animale din lactate e ceva recomandat.
insa dieta HIPOlipidica cu cereale este o farsa.

pt scaderea raportului COLEST TOTAL /COLEST HDL, sunt necesare migdale, nuci si alte alea cu acizi grasi esentiali.
0
10-06-2011, ora 10:40
lics
Nu este medic/terapeut
lics
Multumesc mult pentru promptitudine... va doresc zile frumoase!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.