Interpretarea ecografie abdominala

25-04-2014
cremona86
Nu este medic/terapeut
cremona86
buna ziua.
Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea ecografie abdominala referitor la colecist. Rezultatul este urmatorul

Colecist cu imagini hiperecogene cu con de umbra';VP 10 mm;CBP perm; CBIH nedilatat;RD 8, 5 cm, IP 14 mm, fara staza/calculi.
Din aceste analize reiese ca am sau nu, pietre la fiere? Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
25-04-2014, ora 17:37
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Diagnosticul ar fi de : Litiaza veziculara.
Si ca sa va raspund direct la intrebare:
Da, aveti pietre la fiara.
dr Petre Muresan
0
26-04-2014, ora 09:27
cremona86
Nu este medic/terapeut
cremona86
Va multumesc pt raspuns domnul doctor. As mai dori sa aflu daca nu se pot scoate decat prin operatie si daca din rezultatele anaizelor ce vi le-am scris mai sus imi puteti spune dimensiunea lor (care din acele marimi reprezinta dimensiunea pietrelor ). Daca as urma cura cu sare amara si ulei de masline as putea elimina aceste pietre ? sau mai bine sa nu incerc? Va multumesc anticipat
0
26-04-2014, ora 14:16
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In rezultatul ecografic pe care l-ati prezentat nu se precizeaza dimensiunea acelor calculi. Se vorbeste despre Vena Porta, calea biliara principala, caile biliare intrahepatice. Prin ecografie se poate masura totusi dimensiunea lor.
In ceea ce priveste celalalt aspect: ce trebuie facut?
De obicei daca acele pietre nu te deranjeaza, se lasa pe loc.
Problema este atunci cand apar crize de colecist.
Va trebui sa aveti mare grija la alimentatie pentru a nu solicita in plus colecistul.
In acest sens va puteti consulta si cu un chirurg.
Cu stima:
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ecografia abdominală - când se face și ce poate descoperi
  •