Intrebare - ceva crescut in spatele amigdalei

22-11-2017
Loredana99
Nu este medic/terapeut
Loredana99
Fetița mea, in vârsta de 10 ani, are de câteva luni in spatele amigdalei stângi, ceva alb crescut.nu e ca o afta sau ca o basicuta.e ceva tare, cu margini neuniforme.am descoperit o întâmplator, făcându-i un control in gât, deoarece mai mereu făcea infecție in gât.nu o doare, nu o deranjează, nu face febra.am fost la medic, i am dat decasept, Nistatina, dar degeaba.ma poate ajuta cineva cu un răspuns?va multumesc!imi pare rău ca nu pot încarca o imagine.
5 comentarii
0
23-11-2017, ora 15:26
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Cel mai potrivit ar fi sa va adresati unui medic ORL-ist, care poate decela mai bine cu mijloacele specifice de care dispune, si, va va ajuta cu o terapie eficienta. Sanatate !
0
23-11-2017, ora 17:01
Loredana99
Nu este medic/terapeut
Loredana99
Am fost in vara și mi a spus ca este litiaza amigdaliana, și ca o sa dispară.dar nu a dispărut nici acum.
0
23-11-2017, ora 18:26
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna seara

Litiaza inseamna ca are o mica aglomerare de saruri, o "pietricica". Daca nu o jeneaza nu va ingrijorati, va disparea in timp. Oricum infectiile faringiene nu au legatura cu ea.
0
23-11-2017, ora 22:14
Loredana99
Nu este medic/terapeut
Loredana99
Va multumesc frumos pt răspunsuri!Ati fost foarte amabila și drăguța!o seara buna sa aveți!
0
24-11-2017, ora 10:01
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Sanatate si sarbatori fara neplaceri !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •