mi-a întârziat 8 zile. am șansă să fiu însărcinată?

19-09-2016
Ella998
Nu este medic/terapeut
Ella998
bună ziua. aș avea nevoie urgentă de o părere, în luna Iulie am avut contact sexual, folosind doar metoda retragerii, în luna August mi-a venit menstruația exact la data calculată, însă luna asta deja mi-a întârziat 8 zile. am șansă să fiu însărcinată?
4 comentarii
1
19-09-2016, ora 21:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Sansele sunt foarte mici in aceasta situatie: exista cazuri rare de sarcini chiar daca a venit menstruatia.
Stiti insa ca utilizati cea mai riscanta metoda contraceptiva (cea a retragerii)?
O astfel de metoda contraceptiva va va aduce deseori in situatia actuala, de teama si nesiguranta.
In afara de asta, in timpul actului sexual, in varful penisului apare un lichid care contine spermatozoizi. Daca acel lichid ajunge in interiorul vaginului exista risc de sarcina, si asta fara legatura cu existenta sau nu a ejacularii in vagin!
Va recomand alte masuri contraceptive.
Nu uitati: sexul inseamna placere dar inseamna si responsabilitate!
0
19-09-2016, ora 21:23
Ella998
Nu este medic/terapeut
Ella998
Vă mulțumesc frumos. Cum trebuie să procedez în cazul în care aș vrea să iau anticoncepționale. Țin să amintesc că abia acum mi-am început viața sexuală.
1
19-09-2016, ora 22:01
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Ela, anticonceptionalele le iei doar la recomandarea medicului ginecolog, dupa un consult de specialitate.
Anticonceptionalele au efecte adverse; in timp iti pot afecta functia reproducatoare, pot genera probleme hepatice etc. Si in plus anticonceptionalele nu te protejeaza de boli cu transmitere sexuala! Folositi prezervativul !
0
19-09-2016, ora 22:21
Ella998
Nu este medic/terapeut
Ella998
mulțumesc frumos pentru sfat, de acum înainte vom fi folosi, sper să-mi vină menstruația
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: