Intrebare, astigmatism
Salut, cateva zile in urma, pentru prima data am fost la doctor pentru un control a ochilor... mi s-a spus ca am astigmatism, si ca e necesar sa port ochelari, insa am o intrebare la care nu am primit raspuns, in prescriptie pentru ochelari dioptrii pentru ambele lentile sunt +0.25 -0.25, nu am mai gasit pe internet asa lentile, e doar o greseala sau?
ms anticipat
ms anticipat
1 comentarii
Buna dimineata! Corectia optica a astigmatimului se face cu lentile cilindrice. Pe reteta, se va prescrie semnul si axul lentilei cilindrice, de exemplu + 0, 25 ax 90 grade sau un alt exemplu este -0, 25 ax 45 grade, etc. Numai bine
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Blefarita/Conjunctivita cronica
- 1Fasciculatii musculare și miokimie pleoapa superioara
- 0Amețeli și întunecarea vederii
- 8Gaura din ochi m-a bagat in depresie
- 1Diferenta dioptrii cicloplegie
- 2Degradare vedere la distanta (deja cu ochelari), dureri de cap, ameteli, pulsatii.
- 1Ochiul se zbate (pulseaza)
- 1Degradarea brusca a vederii după glicemie mai mare de 700
- 1Scadere acuitate vizuala dupa aplicare picaturi dilatare pupile
- 1Ochi umflați dimineața