Intrebare in legatura cu mersul la sala

12-07-2010
mihaibozesan
Nu este medic/terapeut
mihaibozesan
Am 17 ani si am stern infundat adica pectus excavatum, dupa denumirea stiintifica, si ma gandeam sa ma apuc de sala. Am facut si inot. In prezent mai inot dar nu asa frecvent si nu la antrenor ca si prima data. Fac si flotari acasa intre 100 si 200 pe zi si mai fac si alte exercitii ca a ma tin in forma.
Doresc doar sa stiu daca in situatia aceasta mi-ar face bine sau rau. Nu ma prea atrage sala, dar vreau totusi sa incerc.

Astept sfaturile voastre (dumneavoastra).
Multumesc!
5 comentarii
0
13-07-2010, ora 01:34
the_scientist
Nu este medic/terapeut
the_scientist
Salut.
Nu sunt medic dar cred ca pot sa-ti dau un sfat.
Am 17 ani si la fel ca si tine am stern infundat.

Am aflat diagnosticul acum 1 an si am fost foarte distrus psihic. Cateva saptamani am fost in depresie pt ca aflasem ca se poate corecta "numai" prin operatie(operatia fiind ultimul lucru care mi l-as fi dorit). Dupa ce mi-am mai revenit m-am documentat despre PE. Am aflat ca ar fi sanse sa se corecteze fara operatie mai ales daca nu sunt probleme functionale(sa preseze pe inima sau plamani).

Foarte entuziasmat de noua veste, am inceput sa merg la sala...rezultate nu prea s-au vazut in primele 2 luni si am fost atat de dezamagit ca aproape am renuntat. Dar intr-o zi tot cautand pe net am dat de un exercitiu pt cutia toracica care(zicea tipul de pe forum) m-ar fi putut ajuta. Exercitiul se numeste Dumbbell Pullover. Cauta pe google si o sa vezi animatii care o sa-ti arate cum sa il faci. Pot spune ca acum pieptul meu e schimbat enorm.

Eram foarte slab, la 1, 75 aveam 51 de kilograme. Am aproape un an de sala si m-am ingrasat 19 kilograme de la 52 kg la 71.

Nu iti spun asta ca sa ma laud ci doar ca sa te incurajez sa faci sala si inot. Eu nu am avut pe nimeni sa ma incurajeze si sa-mi spuna ca o sa se rezolve pana la urma...am mers doar pe speranta de a arata mai bine.

Mergand la sala o sa ti se mareasca pectoralii si lucrand abdomenul foarte serios ca sa se intareasca muschiul de sus, o sa se atenueze foarte mult efectul de "gaura". Inotul o sa te dezvolte armonios. Mie imi pare rau ca nu prea am reusit sa inot, la mine in oras s-au inchis cam toate bazinele :(

Nu uita de exercitiul de care ti-am zis fa-l in 4 serii a cate 10 repetari de 2 ori pe saptamana. Respiratia si greutatea ganterei conteaza foarte mult. Inspira cand cobori gantera jos, expira cand o ridici sus. Daca nu te descurci roaga-l pe instructor sa te indrume(explica-i pentru ce ai nevoie de acest exercitiu). Nu neglija restul de muschi (spate, brate, picioare), nu

Mananca mult dar ai grija sa nu pui burtica. Daca observi ca incepi sa pui grasime baga alergat prin parc ca sa o dai jos. Nu vrei sa te faci patrat, vrei sa fii fit :P

Sper ca ti-am fost de ajutor. Iti urez mult succes si iti garantez ca efortul tau nu va ramane nerasplatit. Daca mai ai intrebari mai lasa un comentariu sau contacteaza-ma -*


(*modificat de administrator)
0
13-07-2010, ora 17:55
mihaibozesan
Nu este medic/terapeut
mihaibozesan
Multumesc mult the_scientist.
Am cautat pe google despre Dumbbell Pullover asa cum mi-ai indicat. Am vazut despre ce este vorba si o sa incerc sa incep cat mai repede sala si practicarea exercitiului respectiv.
As avea o intrebare exercitiul acesta duce la incetarea cresterii? In prezent am 1.77 inaltime si as mai vrea sa mai cresc putin.
In legatura cu faptul ca ai spus ca te-a distrus psihic diagnosticul pus, cand mi s-a pus mie diagnosticul aveam vre 13 ani. Am fost la Cluj la dr.Miu. Si mi-a spus si mie aceleasi lucruri pe care cu siguranta ti le-a spus si tie medicul care ti-a pus diagnosticul, dar nu am fost dezamagit. Am fost in continuare optimist. M-am gandit la remedierea sternului ca la un obiectiv la care trebuie sa ajung neaparat. Aspectul nu m-a deranjat si nu ma deranjeaza nici in prezent, dar daca am sansa de al imbunatati. De ce nu?
Eu insa, am uneori probleme cu respiratia. Cand depun mult efort respir foarte greu. Pana in urma cu aproape un an faceam des nevralgii intercostale, tot din pricina efortului prelungit. De asemenea tot datorita sternului am o conditie fizica cam jalnica in sensul ca obosesc foarte repede. Asta e singurul motiv pentru care nu-mi suport sternul asa cum este.
Multumesc pentru raspuns.
0
13-07-2010, ora 18:24
the_scientist
Nu este medic/terapeut
the_scientist
E foarte bine ca nu te-a afectat si ai ramas optimist. Eu de mic eram complexat de aspect, stii tu...chestii de genu "ciudatule" etc.Ma afectau chestiile astea. Acum nu mai am probleme.

Exercitiul nu vad de ce sa te afecteze atata timp cat il executi corect si cu greutate potrivita pentru tine.(cheia e ca greutatea sa nu fie prea mare dar sa fie indeajuns de mare incat sa fortezi unpic, daca intelegi ce vreau sa zic:) Eu il fac de ceva timp si nu am avut probleme de crestere. Orice exercitiu care il faci la sala, daca nu folosesti greutati mari care sa te solicite mai mult decat trebuie nu ar trebui sa te opreasca din crestere.:)

Daca zici ca ai probleme de respiratie...nu stiu... cred ca ar fi bine sa consulti medicul sa iti spuna daca e ok sa il faci. Exercitiul asta iti lucreaza spatele dar cel mai important iti mareste capacitatea pulmonara si iti intinde muschii pieptului. Daca ai unda verde de la medic si faci exercitiul o sa ti se imbunatateasca respiratia in timpul efortului.

Eu am avut gaura destul de mare dar nu am avut probleme functionale. Singuru motiv pt care nu aveam conditie fizica e pentru ca eram un lenes si stateam numai in casa jucandu-ma pe calculator :)

Bafta!
0
17-07-2010, ora 17:02
mihaibozesan
Nu este medic/terapeut
mihaibozesan
Multumesc mult pentru sfat the_scientist.
In legatra cu faza cu "ciudatule" sa chestii dinastea, niciodata nu mi s-a spus asa. Nu am fost considerat ciudat din cauza aceasta, ba mai mult toti cei care stiau despre problema mea erau curiosi in ce consta sau mai credeau ca era din cauza unui accident sau ceva pana ii lamuream, dar niciodata nu am avut probleme in societate din aceasta cauza. Fiindca faceam inot pentru stern aveam noroc deoarece nimeni din clasa mea sau dintre cunostintele mele nu a facut vreodata inot de performanta, adica nu stiau sa inoate decat atat ca sa nu se inece, si astfel pe mine ma intrebau despre orice legat de inot. Deci de multe ori eram in centrul unei discutii. Probabil daca nu as fi avut probleme cu sternul nu as mai fi facut niciodata inot sau sal si as fi fost un lenes mai mare decat sunt acum cu siguranta.
0
12-09-2013, ora 13:05
Iustin98
Nu este medic/terapeut
Iustin98
Buna ziua, am 15 ani si am stern infundat, gaura e de 3-4 cm.De alergat pot sa alerg si orice alt efor fizic il pot face fara probleme doar ca obosesc mai usor (asta cred ca din cauza conditiei fizice)e ar trebui sa fac, gaura e cumva prea mare si ar fi bine sa ma operez sau mergand la sala voi rezolva putin aceasta problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: