Pectus Excavatum

03-02-2008
alexuser
Nu este medic/terapeut
alexuser
As dori sa stiu si eu daca se poate face ceva bun in tara asta. Incerc sa scap de aceasta problema care'mi macina sperantele si nervi...plactic imi ia zilele. Am fost diagnosticat acum cativa ani cu pectus excavatum mai pe intelesul nostru o parte a pieptului e deformata interior. Ani de zile m'am cait si inca mai ma caiesc sa pot scapa de aceasta problema. Veri pierdute, puneam 2-3 tricouri pe dedebut sa nu se observe, de strand cu prietenii sau plecat la mare nici nu s-a pus problema...cat despre am umbla in pielea goala sau a mers si eu fara sa arunc o privire ca cineva isi da seama. Cu toate ca am nervii tari si incerc sa merg inainte aceasta treaba ma macina si e o chestie psihologia.
Sa va spun cum a inceput cosmaru meu: pe la 18 am fost la spitalul Grigore Alexandrescu si dupa cateva investigatii un profesor doctor mi'a naruit sperantele spunandu'mi ca parintii mei n'au bani pentru o asemenea operatie si ca aceasta interventie se face in special in Austria.
Cu niste explicatii amare statea lipit de zidul spitalului si parintii mei, oameni simpli ascultau cum acel jeg explica tot felul de solutii incercand sa evite subiectul intr-un mod al doctorilor. Se vorbea de implant de muschi, silicon, sa ma duc la chirurgie plastica.
Dupa 3 ani in care am continuat sa cred in speranta mea am luat o noua trimitere de la doctorul de familie si doresc sa merg la Spitalul Militari unde merg cu mai multa incredere vazand pe la tv cum ca exista noi tehnici care inlocuiesc bisturiul.
Am citit ceva de tehnica Nuss a unui doctor cu acelasi nume..nu intru in detalii pentru ca nu sunt de competenta medicinala.
Cat costa o astfel de operatie? Mama a intrebat la doctorul de familie si i'ar fi spus ca o eventuala plecare in Austria pentru o operatie ar fi suportata de casa de asigurari.
Mentionez ca sunt student la stat si cred in speranta ca voi putea profita de aceasta asigurare...nush ce sa mai zic...
mai apara doctorii interesele copiilor/tinerilor...sau mai bine zis a romanilor?
pentru mine urmeaza inca o vara, inca un calvar, nu pot savura placerile litoralului, intr'un cuvant NU POT FI NORMAL!
11 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
alexuser
Nu este medic/terapeut
alexuser
scuzati pentru eventualele greseli gramaticale survenite din rapiditatea scrierii la tastatura si a calitatii slabe a tastelor...
0
10-03-2008, ora 00:00
AlexC
Nu este medic/terapeut
AlexC
Salut, aceasi problema o am si eu. am descoperit la un control de rutina asta acum cateva luni. medicul a zis: trece in fisa si un usor "stern nu-stiu-cum" si am intrebat ce si cum si mi-a spus ca nu e nimic grav, ca nu e ca la alte persoane si ca nu-mi afecteaza respiratia si tot ce pot sa fac e sa ma duc la sala si la inot. insa de-atunci ma obsedeaza, mai ales ca unii colegi fac misto in vestiar pe seama mea dupa ce au aflat asta.

As vrea sa stiu daca se poate face ceva, sau operatia este singura solutie. eu sunt inca in crestere chiar daca am 18 ani si cateodata cand ma incordez se aude o troznitura mica la baza sternului la unirea coastelor. un tratament pe baza de calciu, fosfor / un fel de ham ceva pentru repozitionare... sunt deschis catre orice. si pana la urma as vrea sa fac chiar operatia daca altceva nu se mai poate...

Mi-e rusine sa port unele tricouri, sa ma dezbrac, sa merg la plaja, sa etc... aceasi problema.

alexuser daca-mi poti da un contact pentru a vorbi ar fi bine, pentru ca presupun ca tu stii mai multe pe acest subiect. parintii mei nu s-au interesat atat de mine...
0
21-03-2008, ora 00:00
ioan1807
Nu este medic/terapeut
ioan1807
salut
aceiasi problema ca si voi o am si io
in 2002 am fost diagnosticat cu torace infundat partea dreapta insa de vreo 3 luni incoace incepe sa se infunde si partea stanga(nu se mai opreste odata?am deja 23 ani si nu mai sunt in crestere)
daca stiti vre-un tratament sau ce pot sa fac sa nu se mai infunde va rog sa ma contactatzi pe aceasta pagina
va multzumesc
0
31-03-2008, ora 00:00
alexuser
Nu este medic/terapeut
alexuser
intre timp am fost operat la Spitalul Militar Central Bucuresti...

operatia nu este una usoara si nu are rezultate imediate...va trebui sa porti o tija de metal care indreapta cutia toracica in timp...

durerile persista si la 2 sapt dupa operatie si este o perioada de refacere destul de grea...nu vreau sa descurajez pe nimeni dar este necesara aceasta interventie nefiind de joaca cu asemenea diagnostic...

nu exista tratament ci doar interventie chirurgicala dupa metoda nuss care e cea mai recomandata in zilele noastre...
0
23-04-2008, ora 00:00
Dr. Saon Codin
Chirurgie toracica, Bucuresti
Dr. Saon Codin
Buna, da se poate face bine ceva in tara asta.Tratamentul se face cel mai bine prin procedeul Nuss.Acest procedeu se poate aplica si la cei care au fost nu au fost operati corect anterior.
0
17-05-2008, ora 00:00
alex21
Nu este medic/terapeut
alex21
Salut.Si eu am aceeasi problema.Torace foarte infundat pe partea stanga, pe dreapta fiind normal.Am 22 de ani si am fost operat in 2003 la Grigore Alexandrescu pt ca miau facut niste teste si nu aveam forta in plamani.Din cauza toracelui plamanii nu sau dezvoltat normal.Nu a fost o operatie de indreptare a toracelui cum am crezut si sperat.Acum imi pare f rau ca am facut-o pt ca nu ma ajutat cu nimic, doar o taietura pe piept.Acum am prbleme cu inima pt ca toracele apasa pe inima.
Nu vreau sa descurajez dar mi sa spus pe fata ca numai cu operatie se poate face ceva pt cine isi permite.
Alexuser as vrea sa stiu ma multe despre operatia care ai facuto si pretul acesteia.
0
26-07-2009, ora 16:12
kontikki5
Nu este medic/terapeut
kontikki5
salutare.
Alexuser ai un ID de mess te rog?
0
21-08-2009, ora 20:42
oldschoolspirit
Nu este medic/terapeut
oldschoolspirit
kontikki5, lasa si tu o modalitate de contact, vad ca pe acel blog banal nu apare nicio sugestie si ai "moderat" toate comentariile trimise...ca urmare nu apare nimic.
0
21-09-2011, ora 22:38
Stefan25
Nu este medic/terapeut
Stefan25
Salut...am 16 ani si sufar de aceeasi problema. La mine "gaura'" este accentuata in partea stanga a toracelui, partea dreapta fiind mult mai normala. Pe la 10 ani am aflat de aceasta problema dar nu i-am dat atentie. Pe atunci eram inalt si slab ca o scobitoare cu coastele vizibile. La 13 ani am inceput sa pun ceva pe mine, iar la 15 ani m-am dus la sala de forta; la inot nici nu ma gandeam pentru ca toti colegii mei umblau la singurul bazin din oras...:( Problema mea este diferenta dintre pectoralul stang si drept; din cauza sternului infundat, masa musculara nu se aseaza uniform...estetic. Partea stanga are un aspect piramidal, accentuat spre umeri, avand un canal gol in mijloc; partea dreapta insa e mai bombata. La fel ca majoritatea ce au aceasta problema si eu stau imbracat mai toata vara (tricou si maieu stramt ce acopera adancitura). De strand sau stat la bustul gol in public nici nu ma gandesc pana nu imi dezvolt suficient muschii...sa maschez problema. (desi este mult mai indicat sa stam la soare decat sa ne ascundem deoarece un bronz frumos si vitamina D chiar ajuta).
De aprox 2 luni am inceput sa fac tot felul de exercitii (intinderi) pentru marirea cutiei toracice si eventual corectarea lui. Am citit pe un site de exercitii ce pot oarecum corecta infundatura (macar sa nu se agraveze) in 3-4 luni. Optimist, am inceput sa fac aceste intideri (lucruri simple gasite si pe youtube) cam 30 min pe zi si sa tai cate o zi din calendar. Asta imi ridica moralul si ma ajuta sa nu-mi mai fac griji de aspectul pieptului...de altfel o musculatura bine dezvoltata, in urma sedintelor la sala sau orice alt sport ce solicita intens muschii, te face mai sigur pe tine si incepi sa uiti de toracele infundat. Bratele, umerii si abdomenul iti vor inbunatati imaginea incat poti uita de acel mic defect. Este greu sa uiti de la sine de acea "gaura din piept'...:( pentru mine nu trece o zi fara sa ma gandesc la ea sau sa incerc sa o corectez...sperand ca voi uita... (am citit ca si o postura dreapta sau alergatul de rezistenta imbunatasesc aspectul pieptului).
Am incercat to felul de vitamine (Calciu si vit D) desi personal nu cred ca m-au ajutat...poate ca au oprit infundarea...
La operatii nu ma gandesc deocamdata deoarece nu am probleme cu plamanii sau inima.dupa spusele medicului...; strict estetic, iar parintii nu prea sesiseaza necesitatea unei interventii chirurgicale...doar comportamentul meu cand merg cu ei la strand o.O sau refuzul meu de a ma expune in public ;)
Sper ca toti dintre voi sa reduceti prin orice mijloace sternul infundat si stresul zilnic deoarece eu nu vreau ca la 30 de ani sa-mi amintesc de "suferintele mele', sa zic asa, din adolescenta... :)
0
22-09-2011, ora 14:12
AlexC
Nu este medic/terapeut
AlexC
Stefan dupa cum am scris intr-un comentariu anterior, eu am observat asta abia in liceu la un control de rutina, pentru ca apoi in vestiar la ora de sport mai in gluma mai in serios un coleg mi-a atras atentia asupra defectului. Asta se intampla acum 3-4 ani, iar de atunci am incercat de toate: soare, tratament cu calciu, exercitii fizice de care ma tin si azi (cu greutati, de rezistenta/alergat) si nu se mai observa asa tare de cand am pus ceva carne pe mine, doctorul spunandu-mi la control ca este o forma usoara si nu merita sa-mi fac operatie pentru ca as avea mai mult de tras dupa (recuperare + ca oasele nu se vor suda la fel de bine si trebuie sa traiesti cu grija sa nu suferi vreo trauma). La mine sternul este doar putin intrat, pana acum nu am avut probleme de sanatate, dar uneori se aude o mica trosnitura cand inspir si ma incordez.

Traiesc zi de zi cu grija asta totusi, incercand sa-mi mentin postura dreapta si sa nu port imbracaminte care ma dezavantajeaza pentru a scapa de teama de a fi privit altfel de catre cei din jur. Am inceput sa ma obisnuiesc cu conditia, nu neaparat sa ma resemnez, dar uitandu-ma in jur nu par chiar asa ciudat fata de cei pe care-i vad. Sa fim seriosi, se poate si mai rau, in special cand vedem ce e pe plaja pe la mare, pana la urma am reusit sa intru in apa doar in short in fiecare an cand am fost. Ar fi multe de vorbit, dar este mai bine sa ne concentram asupra altor lucruri.

Tot ce va pot recomanda e mult sport de orice fel atata timp cat iti tonifica musculatura, facandu-te sa te simti mai bine in pielea ta si imbunatatindu-ti capacitatea plamanilor. Dupa cum se spune "men sana in corpore sano" Multa sanatate!
Apropo Stefan, cam pe la varsta pe care o ai tu am inceput sa ma confrunt si eu cu aceasta problema, dar fii perseverent, asta ma ajuta si pe mine sa ma mentin pe linia de plutire. Felicitari in privinta gramaticii si a maturitatii pe care o afisezi, mai rar vezi astfel de caractere la generatiile noi. Numai bine!
0
06-03-2012, ora 15:23
beianugabriel
Nu este medic/terapeut
beianugabriel
buna ziua in legatura cu operatia de pectus excavatum am post operat acum 4 ani la spitalul militar carol davila de dm doctor grozavu cel putin mie din cei 6 cobai de atunci mi sa refacut pieptul destul de bine deoarece am fost a 5 persoana de pe lista dansului eu cred ca operatia a avut succes la mine. inainte sa ma operez aveam 55 kg acum am aproape dublu acum depinde cum aveti voi grija de doctori asa au si ei grija de voi parerea mea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: