refacerea dupa operatie de stern infundat-sternum excavatum

17-03-2011
ellenis
Nu este medic/terapeut
ellenis
buna seara
sora mea in varsta de 22ani, a suportat zilele trecute o operatie de stern infundat (sternum excavatum) la indrumarea medicului..e o poveste lunga. anul trecut s-a decis sa faca aceasta operatie, a mers la un spital din bucuresti cu toate analizele si i s-a recomandat operatia intrucat dupa o varsta ar implica probleme de sanatate grave ( plamanii subdezvoltati, riscul de-a nu putea tine o sarcina.).a fost foarte curajoasa si a vrut din tot sufletul sa se opereze. intr -un final a reusit. d-ul doctor zice ca operatia a fost ok. a durat mai mult decat se astepta dumnealui 2 ore din cauza varstei. acum la 2 zile dupa operatie sora mea nu suporta pe nimeni in jurul ei, are dureri groaznice si nu vrea sa incerce sa se miste, nu mananca nimic.abia poate sa vb.2-3 cuvinte pt ca respira f.greu cu intreruperi..si oboseste. eu nu am putut sa o insotesc si imi fac f.mari griji..cu o multime de intrebari: cate zile va dura pana isi va reveni? pe internet am citit o multime de pareri care m au pus pe ganduri. as dori sa aflu care snt pasii ce trebuie urmati in urma acestei operatii? probabil la fiecare organismul reactioneaza diferit.dar am nevoie de aceste informatii.
va multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: