Intrebare legata de infertilitate

29-01-2018
Luminita 28
Nu este medic/terapeut
Luminita 28
Buna ziua.Sunt căsătorită si timp de 6 ani am luat anticonceptionale deoarece aveam multe coșuri pe fata, menstruatia era normala si regulată dar endocrinologul mi le-a prescris.Acum trei ani ne-am mutat în altă țară și am încetat să le mai iau.De atunci nu am rămas însărcinată niciodată.In primul an dupa întreruperea lor menstruatia mea devenise neregulată dar de doi ani s-a reglat.acum un an am fost la ginecolog in strainatate si mi-a facut ecografie interna, mi-a verficat trompele sa nu fie infundate, mi-a facut analize hormonale in ziua 5 a ciclului, inclusiv acea analiză care arată dacă am rezerva ovariana.Si totul a iesit normal.Eu am o singura nelămurire.De trei ani, de cand nu ma protejez deloc desi menstruatia este regulată mi se pare slaba cantitativ, doua degete de lichid pe tampon zilnic timp de cam 3-4 zile.Ar putea acest lucru sa însemne ceva?Mai este ceva ce nu am testat?poate trebuia sa mi se faca analize hormonale si in ziua 5 si in ziua 14 si in ziua 21?
1 comentarii
1
29-01-2018, ora 19:34
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Nu ati mentionat daca ati testat si sotul (spermograma) iar daca si la el rezultatul este bun e timpul sa va adresati unei clinici specializate in infertilitate sa va evalueze daca ovulati corect si sa va ghideze pasii spre sarcina (dupa 3 ani este sigur o problema chiar daca nu poate fi inca identificata cu ceea ce cunoaste medicina in prezent dar sunt cai sa fiti ajutata sa obtineti o sarcina).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clasificare: lista completa de cauze de infertilitate feminina
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  • Semne de infertilitate la femei - indicatori de infertilitate feminina
  • Etape de testare fertilitate la femei - ghid prima examinare de infertilitate
  •