Intrepretare ENTERO-RMN

24-08-2022
GEXY
Nu este medic/terapeut
GEXY
Buna ziua,
De mai multi ani am crize cu dureri abdominale violente, greata, voma ( mai rar ), balonare, gaze, care se repeta. La inceput se repetau la 2- 3 luni si durau 3- 4 zile, in ultimul an se repeta des si dureaza si 2 saptamani.Mentionez ca durerile sunt intense si insuportabile (am lesinat din cauza lor de mai multe ori ). Am facut acum 2 ani operatie laparoscopica de extirpare colecist, am facut colonoscopie (mi-a fost extirpat un polip de pe colon ). Am facut timp indelungat tratament pentru diverticuli ( nu sunt inflamati ), tratament pentru colon iritabil, dar durerile au continuat si chiar s-au intensificat. Am facut ecografii si CT abdomen superior si inferior cu substanta de contrast si nu s-a constatat nimic. In iulie 2022 am efectuat un ENTERO-RMN cu substanta de contrast. Rezultatul : Jejun partial colabat, preponderent la nivelul anselor proximale( celelalte organe sunt in regula ). Credeti ca acesta ( jejunul ) este cauza durerilor violente. Credeti ca se rezolva problema prin tratament sau prin interventie chirurgicala ? Multumesc pentru raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • Beneficiile investigațiilor RMN pentru bărbații suspecți de cancer de prostată (Studiu)
  • Tehnică de inteligență artificială pentru îmbunătățirea calității în imagistica medicală
  • Facebook lucrează pentru a accelera scanarea RMN
  • RMN-urile pot deveni mai sigure, după o nouă descoperire a cercetătorilor
  • Cercetătorii au dezvoltat o nouă metodă RMN
  • Rezonanța magnetică face celulele canceroase luminoase și mai ușor de detectat
  • Durere de burtă
  •