intrerupere de anticonceptionale

25-03-2012
maria2317
Nu este medic/terapeut
maria2317
Buna ziua am luat anticonceptionalele luna trecuta prima folie am avut pauza de 7 zile dupa care am luat a doua folie, dar intrebarea mea e urmatoarea am luat a doua folie si doar prima saptamana dupa care vreau sa le intrerup, imi va veni menstruatia daca o intrerup?
11 comentarii
0
25-03-2012, ora 16:40
nicolici8888
Nu este medic/terapeut
nicolici8888
da, menstruatia vine, imediat la oprirea pilulelor contraceptive.
daca nu doriti sa aveti de doua ori ciclu in lun asta, preferabil ar fi sa terminati folia aceasta.
sanatate multa!
0
25-03-2012, ora 17:12
maria2317
Nu este medic/terapeut
maria2317
iti multumesc mult de tot pentru raspuns, cand am luat prima folie nu terminasem pastilele si mi-a venit menstruatia si cand am luat prima data(in prima zi de mens)am avut sangerari mici si acum mi-au trecut, folosesc artezia.Multumesc de raspuns nu stiam sigur daca dupa o saptamana de cand am luat a doua folie si o intrerupt imi vine multumesc.
0
25-03-2012, ora 17:19
nicolici8888
Nu este medic/terapeut
nicolici8888
Cu multa placere:)
Cand ai luat prima folie si ai vazut ca ti-a venit desi nu terminasei pastilele, ar fi trebuit sa nu mai incepi alta folie ci sa mergi la medic sa-ti prescrie altele. Normal, ciclul ar trebui sa se instaleze la cel mult 2 -3 zile de la oprirea lor, niciodata inaintea celor 21 de pastile.
Mai apare efectul acela de spooting inainte sa se acomodeze organismul, dar eu stiu ca apare intre menstre si nu e mult cantitativ.
t pup
0
25-03-2012, ora 17:38
maria2317
Nu este medic/terapeut
maria2317
da cred pana se, , acomoda" organismul acele pastile, acum nu am nimic dar vreau sa le intrerup.multumesc inca o data
0
29-03-2012, ora 13:04
cristiana1989
Nu este medic/terapeut
cristiana1989
Buna ziua.Am inceput tratamentul cu anticonceptionalele Yasemin, am luat doar 2 zile si vreau sa le intrerup ptr k imi este fr foame de la ele.Dupa terminarea menstruatie(c-am pe 2.04) daca am contact, este posibil sa raman insarcinata?Vreau sa incep sa "tin calendarul", si de aceea vreau sa stiu daca este vreo problema ptr k renunt la anticonceptionale.Multumesc!
0
29-03-2012, ora 21:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este posibil ca menstruatia sa fie "bramburita" in urma intreruperii intempestive a anticonceptionalelor. Fiind astfel, nu va puteti baza pe metoda calendarului in prima luna de la intrerupere, adica pana la menstruatia urmatoare. Deci, dupa intreruperea anticonceptionalelor, ordinea reluarii activitatii ciclice lunare este urmatoarea: mai intai ovulatia, pe urma menstruatia. Aceasta inseamna ca puteti ramanea oricand insarcinata in acest interval.

Pentru viitor, ar fi bine sa nu mai luati medicamente, in special hormonale, fara avizul medicului dv de familie.
0
06-04-2012, ora 17:30
cristiana1989
Nu este medic/terapeut
cristiana1989
Buna ziua!Am inceput tratamentul cu anticonceptionalele Yasemin pe 27.03(prima zi de menstruatie)le-am luat 2 zile si apoi am renuntat la ele.Menstruatia a tinut pana pe 03.04, dupa care am avut contact sexual neprotejat.Exista posibilitatea unei sarcini?Multumesc si daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
0
06-04-2012, ora 18:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Posibilitatea există, dar probabilitatea este foarte mică.
0
06-04-2012, ora 18:45
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
cristiana1989 : In primul rand sper ca ai luat anticonceptionalele la indrumarea unui medic ginecolog.In al doilea rand ar trebui sa stii ca anticonceptionalele nu sunt bomboane...mananci o zi s doua si apoi nu iti mai plac si gata.Daca ai inceput sa le iei ar fii trebuit sa termini macar acel blister.Ele in acele 2 zile cat ai luat au lucrat...acuma exista posibilitatea sa ti se deregleze putin menstruatia.
0
06-09-2012, ora 18:41
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Buna ziua,

Pe data de 1 septembrie am inceput sa iau microgynon pt tratarea unui chist ovarian, insa de azi vreau sa il intrerup pentru ca imi este foarte rau de la ele. Simt ca ma sufoc, sunt foarte ametita, transpir, nu pot sa dorm si am stari de anxietate, frica, tremor. Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc!
0
06-09-2012, ora 19:31
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
La clinica la care am fost nu raspunde nimeni la telefon. Nu au avut nici liber la doctorul care mi-a prescris anticonceptionalele, iar eu nu mai pot sa iau pilulele deoarece ma simt foarte rau de la ele.
Mentionez ca am fost tratata cu depresie anxioasa si chiar daca i-am spus doctorului ca depresia s-a pus pe seama anticonceptionalelor, mi-a zis ca ori le iau ori ma opereaza. Asa ca dupa 5 ppilule de abia am mai putut sa respir.
Sora mea s-a imbolnativ de la Yasmin de tulburare obseeiv compulsiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  •