investigatii glaucom | Forumul Medical ROmedic

investigatii glaucom

09-02-2009
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
As dori sa aflu unde se pot efectua curba tonometrica, pahimetria si tomografia retiniana in Bucuresti? se pot efectua la cerere sau este necesara recomandarea medicului oftalmolog? Se pot efectua in privat sau este necesara internarea intr-servicu de specialitate la stat? Dr oftalmolog de aici nu a cerut alte investigatii pentru dgn de glaucom ( si nu pot face pe desteapta sa le recomand eu ). Va multumesc pentru raspunsul prompt si exact.
4 comentarii
0
17-03-2009, ora 20:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Pentru camp vizual, pahimetrie, curba tonometrica, gonioscopie, poti merge la o clinica oftalmologica, iti trebuie un bilet de trimitere de la medicul de familie( de exemplu Clinica de Oftalmologie a Spitalului Universitar), iar pentru tomografie, la o clinica particulara( eu iti recomand tomografie retiniana Heidelberg) si aceasta se plateste; numai bine
0
11-03-2011, ora 19:36
ninette48
Nu este medic/terapeut
ninette48
Mi-am facut un examen oftalmologic si anume :
- tensiunea oculara: TOD-16 si TOS-14.
- valorile pahimetriei; OD-518 si OS 516.
Port ochelari de distanta..dar si de aproape cu dioptrii destul de mari respectiv 4, 00(+0, 75).
mi s-a spus dupa aceste examene inclusiv cimpul vizual..ca este in regula. Dar intimpin greutati atunci cind vreau sa citesc..si caracterele nu sunt suficient de mari..Sa fac si un control al dioptriilor? Ultimul l-am facut la sfirsitul anului 2009.
0
12-03-2011, ora 07:51
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cum este examenul fundului de ochi ? Si da, ar trebui verificata si corectia optica. Numai bine
0
12-03-2011, ora 19:28
ninette48
Nu este medic/terapeut
ninette48
Multumesc d-na dr. Alina Maria B.
fundul de ochi nu mi-a fost facut!! indraznesc sa va intreb ce poate rezulta din acesta? Sa sugerez eu lucrul asta d-nei doctor? Dinsa mi-a facut ce a considerat dar fundul de ochi, nu!!
Cu multumiri anticipate si respect.. astept raspunsul dvs..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  •