Ipohondrie sau anxietate, ce am?

09-06-2022
ionutandrei2000
Nu este medic/terapeut
ionutandrei2000
Haideti să va spun problema mea.
Am avut un moment in care nu puteam trage adanc aer in piept si am citit pe net tot felul de chestii (cancer, boli) si de atunci ma gandesc sa nu am ceva si mereu simt ca nu pot trage aer in piept..ca nu pot respira, dar de fapt pot..de respirat respir normal, doar ca uneori cand simt nevoia sa trag aer in piept nu pot alteori pot.Mi-am facut consult, doctorii au spus ca nu am nimic, am facut analize la sange au iesit bine, radiografie pulmonara si mi s-a zis ca nu am nimic la plamani ca sunt curati.
Si acum orice citesc sau aud de boli ma sperie si ma gandesc ca le am si eu.
Deci clar sunt ipohondru.
Vreau sfaturile voastre.ce sa fac? Cei care au fost ca mine. Cum ati rezolvat asta?
Nu fumez, nu sunt obez.In greutate nu am scazut, sunt slabuț.La doctori mi s-a zis ca e posibil sa fie pe baza de anxietate.
Am uitat sa mentionez, lucrez intr o locatie unde lumina este inchisa, nu vine de afara..si aerul la fel, si vin oameni care fumeaza, eu fiind nefumator mi s-a spus ca si de la asta poate fii.
Lucrez 12 ore..la o casa de pariuri sportive. oricat as sta la aer liber..sa zicem 2 3 ore din alea 12..ca mna am clienti, sunt totusi atatea ore..si stau si cocosat, vin tot felul de miros uri..si sincer.da, problemele au aparut de cand m-am angajat aici.Dar si ipohondru sunt..ca am frica de boli.
Am avut covid in octombrie, anul trecut.Doar ca, am fost la controale. spirometria a iesit bine, saturatia de oxigen la fel..la plamani nu se aude nimic, in greutate n am scazut, si am facut si o radiografie la plamani sa fiu sigur si nu am nimic.
Doar ca am momentele astea uneori cand nu pot trage aer in piept, simt ca il blocheaza ceva(doar uneori, alteori pot) cum am mai spus..cred ca e pe baza de anxietate si de la locul de muncă ca stau cocoșat.e lumina/aer inchis..vin oameni care fumeaza acolo si nu suportul mirosul de tigare..si mna
Si sunt cam dese fazele cand nu pot trage aer in piept..si uneori simt si in piept o intepatura mica..
REPET: Spirometria a iesit bine, la plamani nu se aude nimic, saturatia de oxigen a iesit bine, radiografia pulmonara a iesit bine, mi s-a spus ca am plamanii curati si caile de respiratie sunt deblocate..
2 comentarii
0
04-09-2022, ora 13:43
Francesca100
Nu este medic/terapeut
Francesca100
Bună! Înțeleg prin ce treci ptc și eu sunt ipohondra))
Hai sa ți zic cum sta treaba, am fost la medic de mai multe ori ptc am crezut ca am tumoare pe creier, fără simptome evidente, dar am mai spus, fiind ipohondra cred ca am tot felul de boli
Medicii mi au spus ca nu am nimic, înseamnă că așa este
Simptomele le ai și din cauza mediului unde stai, mai ales din cauza fumului de țigară, dar și pentru ca stai în aer închis, dacă nu ți a ieșit nimic rău clar nu ai cancer, stai liniștit, la persoane mai mari e mai ușor sa ți dai seama dacă au ceva cred, iar dacă atâtea analize etc ți au ieșit bine clar nu ai o problema
Deci, ți am spus, ai simptomele ăstea din cauza mediului în care stai dar anxietatea ta sigur ți le înrăutățește sau uneori poți sa simptomele ăstea doar de la anxietate
Și încă un sfat, nu mai citi pe internet de boli ptc nu te ajuta la nimic, din contra, înrăutățesc situația, tu nu ești alte persoane ca să ai ce au și ele, iar pe internet nu găsești informații chiar concrete și incomplete și dacă te uiți de ex de durere de cap e mai probabil sa ți dea ca ai tumora decât ca ai ceva simplu
Nu te poți diagnostica ptc n ai făcut medicina, sper sa înțelegi ca altfel vei ajunge ca mn sa faci atacuri de panica, tot de la cititul de pe internet am făcut
Sper sa ai o zi faina
0
04-09-2022, ora 13:44
Francesca100
Nu este medic/terapeut
Francesca100
A, și era sa uit, și din cauza ca stai cocoșat ptc asa nu se oxigenează bine plămânii!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: