iritatie in jurul narilor

30-01-2009
I0ana
Nu este medic/terapeut
I0ana
de cateva zile a inceput sa mi se exfolieze pielea din jurul narilor, am mancarimi in zona respectiva si a inceput sa se irite, capatand o culoare putin mai inchisa.
ar trebui sa ma ingrijorez?!
6 comentarii
0
30-01-2009, ora 09:48
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
daca ai fost racita si ti-ai suflat nasul de multe ori, de la aia e. daca nu da-te cu o crema de la farmacie cu vitamina A sau cu Flocinolon.
0
31-01-2009, ora 18:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
talida89, ar fi bine sa te abtii sa mai recomanzi medicamente al caror efect advers nu il cunosti !!!
ESTE INTERZIS CU DESAVARSIRE SA APLICA FLUOCINOLON PE FATA!!! Fluocinolonul produce atrofie ireversibila a pielii.
0
31-01-2009, ora 18:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
IOana, daca nu ai dureri in zona in care pielea se exfoliaza, este posibil sa ai o dermatita seboreica. Daca ai si dureri, este posibil sa te fi infectat.
Cel mai bine este sa mergi la un dermatolog pentru a vedea exact despre ce este vorba si a primi tratamentul adecvat.
0
01-02-2009, ora 16:22
I0ana
Nu este medic/terapeut
I0ana
la medic voi putea merge abia peste 2 sapt.
m-am documentat putin si toate si toate simptomele se potrivesc dermatitei seboreice.
as vrea sa va intreb daca pot sa folosesc advantan pentru zona din jurul nasului, macar pana ajung la un medic.
mai am o mica nelamurire. mie imi cade FOARTE mult par. asta poate fi tot din cauza dermatitei?
am incercat sa folosec o solutie pe baza de petrol, foarte uleioasa, pentru a stopa caderea parului si acum parca nu mai imi cade chiar asa mult dar a inceput sa ma mance pielea capului!
puteti cumva sa imi dati o solutie, macar temporara?!
0
03-02-2009, ora 20:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti aplica Advantan crema in jurul nasului, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
Pentru scalp poti utiliza o solutie numita Diprosalic, tot in 2 aplicatii zilnice, iar pentru spalarea parului incearca Selegel sampon.
Tratamentul este doar pana ajungi la dermatolog !
0
03-02-2009, ora 20:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti aplica Advantan crema in jurul nasului, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
Pentru scalp poti utiliza o solutie numita Diprosalic, tot in 2 aplicatii zilnice, iar pentru spalarea parului incearca Selegel sampon.
Tratamentul este doar pana ajungi la dermatolog !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Gomajul
  • Epistaxis (sangerari nazale) - primul ajutor
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •