Irutatie fundul limbii in parile laterale

17-02-2019
raluca2010
Nu este medic/terapeut
raluca2010
Buna ziua,
Am si eu o problema care ma streseaza foarte tare. De ceva timp am o durere care radiaza spre urechea dreapta unde am fost si diagnosticata cu otita si am primit tratament. La doua vizite facute la orl, in urma unei endoscopii mi s-a spus ca am fata mediala a aritenoizilor congestiva si la alta ca am congestie pilier posterior drept. Nu stiu daca amandoua se refera la aceeasi zona. Pentru ca am aceasta zona care ma.irita spre fundul limbii am tot incercat sa vad ce este acolo si cu ceva chin am reusit. Coltul limbii, in spate, acolo unde se imbina cu obrazul, jos de tot spre gat si zona de limba tot din fund care o ia in jos unde deja nu mai vad, in spate de tot este extrem de iritata, sangerie efectiv. E si in partea stanga oarecum, dar in dreapta e mai rau. Arata ca si cum ar fi vasele sparte, nici nu stiu sa explic. Gen vinisoare rosii. Sunt foarte panicata fiindca ma gandesc la ce e mai rau. Durerea radiaza mereu spre ureche, se accentueaza cand respir, probabil trece aerul pe acolo si uneori mai duce si sub limba. Si gatul in sine este usor congestionat cu oarecare vinisoare si faringele la fel, iritat, mai mult pe dreapta, tot asa. Multumesc mult pentru orice sfat.
3 comentarii
0
17-02-2019, ora 17:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iritatia pe faringe, baza limbii... are o sigura cauza... Refluxul gastro esofagian... mai cu seama in somn..cand se doarme pe pertea draapta ( nu iti spune nimic asta ?)
pe forum mai sunt sute de postari unde am explicat
INTERZIS dulciuri si fructe dupa cina, NU se consuma la cina.. cu otet, lamai, usturoi, prajeli, , s, a ce nu tolereaza organismul
Consult si investigatii la Gastrologie
0
17-02-2019, ora 19:33
raluca2010
Nu este medic/terapeut
raluca2010
Multumesc mult de raspuns. Am endoscopii facute, vreo 2. M-am gandit si eu la asta mai ales ca am de ani de zile reflux de tip A si o usoara hernie hiatala. Dormeam pe dreapta, acum de cateva saptamani am mai schimbat pe burta sau spre stanga. Am mai citit posturi de pe forum, doar ca m-a ingrijorat culoarea sangerie si faptul ca e doar in coltul limbii. E posibil sa doara si in gat in partea aceea si sa radieze spre ureche? E adevarat ca am si o mica problema la o masea de sus unde mi-a fost uitat un ac pe canal acum cativa ani, pe care urmeaza sa il scot saptamana viitoare. Daca imi ating maseaua, ma deranjeaza si ea putin.
Pe moment fac gargara cu sare si apa de gura, iau nexium dimineata si seara de 20 mg si bianacid sau gaviscon.
0
20-02-2019, ora 10:39
raluca2010
Nu este medic/terapeut
raluca2010
Dl doctor, v-am trimis totusi si niste poze pe mail, sper ca am nimerit adresa corecta. Nu am stiut cum sa le atasez aici. Va multumesc mult si imi cer scuze ca va deranjez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •