Isotretionum - Roaccutane... efecte adverse

14-04-2009
omidee
Nu este medic/terapeut
omidee
pt. dl. doctor Mihalache.mi s-a pus diagnosticul de hidrosadenita cronica si mi s-a recomandat tratament cu isotretionum(intai sa renunt la tigari).As dori si parerea dumneavoastra.pentru ca am citit ca in cazul hidrosadenitei acest medicament nu da rezultate pozitive, ci doar efecte adverse.
Va multumesc
cu respect, omidee
11 comentarii
0
14-04-2009, ora 21:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Retinoizii aromatici sunt recomandati ca tratament de ultima intentie in afectiunile in care sunt implicate glandele sebacee.
Poate ca nu ati epuizat insa toate metodele de tratament!
0
15-04-2009, ora 18:53
omidee
Nu este medic/terapeut
omidee
Va multumesc pentru promptitudine.
Dumneavoastra ce mi-ati recomanda?Sau metoda de tratament depinde functie de pacient?
Cu respect, omidee
0
19-04-2009, ora 19:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, depinde de pacient! De aceea nu exista boli, ci bolnavi!!
0
19-04-2009, ora 19:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, depinde de pacient! De aceea nu exista boli, ci bolnavi!!
0
23-12-2009, ora 23:57
ginel86
Nu este medic/terapeut
ginel86
Am si eu o intrebare pt domnul doctor.
Eu am probleme cu acneea de 8 ani dar nu e acnee grava. ( adik imi apar putine cosuri k nr.le storc si trec ) dar din cand in cand imi mai apare cate un chist sau nodul pe fatza.am tenu fff gras.intrebarea mea este.am voie sa iau roaccutane k sa mi treaca definitiv? pt k nu mai suport sa vad k imi tot apar chiar dak putine k numar, dar unele mari de tot. am plans de multe ori din cauza la cosuri... am chiulit de multe ori din cauza la cosuri de rusine.cand imi apare cate unu mare.incep sa tremur tot si sa nu ma mai pot concentra la nimica.cateodata mi am facut rani urate prin stoarcere, dar nu m-am putut abtine sa nu le storc.atat de mult ma afecteaza...va multumesc anticipat...
0
03-01-2010, ora 11:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul cu Roaccutane trebuie initiat si condus de un medic dermatolog. In niciun caz nu se face din proprie initiativa !!
0
20-01-2010, ora 14:38
anca_s2001
Nu este medic/terapeut
anca_s2001
Am o intrebare pt domnul doctor
Eu in prezent sunt sub supraveghere medicala deoarece iau roaccutane insa medicul curant nu mi-a adus la cunostinta daca in perioada administrarii se administreaza sau nu medicamente hepatoprotectoare?
Si o alta intrebare produsele alimentare de tip lactate sunt sau nu indicate?
Multumesc
0
23-01-2010, ora 19:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este nevoie de hepatpprotectoare, insa trebuie urmarite lunar probele hepatice, lipidele serice si hemoleucograma.
Exista o teorie conform careia lactatele ar fi responsabile de agravarea acneei.
0
28-01-2010, ora 14:06
anca_s2001
Nu este medic/terapeut
anca_s2001
Pt d-ul dr Dorin Mihalache
Va multumesc pentru informatii
0
23-07-2010, ora 13:43
ginel86
Nu este medic/terapeut
ginel86
Am si eu o intrebare.
Medicul mi-a recomandat 10 mg roaccutane o data la 2 zile - o zi da, o zi nu - pentru seboree excesiva.
La doza asta mica, se poate sa-mi apara acea explozie la inceputul tratamentului, despre care se tot vorbeste?
0
19-07-2012, ora 17:46
razvan96bz
Nu este medic/terapeut
razvan96bz
O INTREBARE PT D.DOCTOR
urmez tratamentul de 6 luni jumatate, dar imi mai apar cosi infundati acum pe perioada verii(precizez ca apar doar in zonele unde mai am puncte negre). Ce parere aveti este normal sa mai apara avand in vedere ca eu am "DOPULETE" si ca mai am de urmat inca 6 luni de tratament? total un an ; as dori un raspuns va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.