karissa sau yasmine - ce aleg?

30-09-2011
madalinam
Nu este medic/terapeut
madalinam
buna ziua,
am fost operata laparoscopic in urma cu 2 saptamani. am avut chisturi pe ambele ovare si 3 fibroame pe uter; postoperator mi s-au recomandat anticonceptionele. doctorul care m-a operat mi-a dat o mostra gratuita de karissa, spunandu-mi sa continui cu acestea; inainte de interventie am luat yasmine timp de 5 luni - nici un efect secundar, m-am simtit f bine cu ele. Am citit prospectul anticonceptionalelor karissa si printre primele contraindicatii sunt specificate hepatita si bolile hepatice...la varsta de 4 ani am avut hepatita acuta virala;
intrebarea: sa incerc karissa sau sa iau tot yasmine? exista diferente majore intre cele 2 si daca da care sunt acestea? (pretul nu ma intereseaza, o diferenta de 8-10 lei nu mi se pare semnificativa)
5 comentarii
0
30-09-2011, ora 16:19
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dacă v-a recomandat karissa, luaţi karissa. Hepatita este contraindicaţie comună la toate anticoncepţionalele.
0
30-09-2011, ora 20:54
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
ce fel de chisturi? de alea care nu se retrag? ma sperie cind aud ca cineva are operatie la ovare, am avut si eu chisturi(polichistoza ovariana)dar s-au retras de mai mult de jumate de an si nu mai apar, am sanse sa apara din nou? si cu chisturi din astea se poate ajunge la operatie?
0
30-09-2011, ora 21:48
madalinam
Nu este medic/terapeut
madalinam
Dl dr va multumesc pt raspuns; m-am gandit ca poate dr care mi le-a recomandat are vreo intelegere cu cei care comercializeaza aceste pilule (karissa-mi-a dat o cutie de pe biroul lui)...comisioane ceva...altfel nu imi explic de ce mi-ar recomanda altceva cand m-am inteles cu yasmine...
Red_rose, nu stiu nimic legat de afectiunea ta; chisturile mele nu au rasp la tratament cu yasmine timp de 6 luni asa ca mi s-a propus interventia laparoscopica; nu a fost "floare la ureche" dar ma bucur ca am facut-o pt ca dupa operatie mi s-a spus ca nici un ovar nu ovula iar fibroamele de
0
30-09-2011, ora 21:53
madalinam
Nu este medic/terapeut
madalinam
de pe uter sr fi impiedicat instalarea unei sarcini - asta daca aveam vreun ovar funcional :)
Am stat in spital de luni 9 dimineata pana marti la ora 13; apoi acasa mi-a fost greu in primele 3 zile
Munva am inceput-o dupa 2 saptamani - eu eram in regula si dupa doar o sapt insa nu mi-au scos firele decat dupa 2 sapt :)
0
01-10-2011, ora 13:52
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
mm clar) la tine cred ca erau chisturi din alea care nu se retrag..ale mele au trecut dupa tratament cu siofor si pina cind nu au aparut, sper sa nu mai apara:) ms.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •