keratita punctata superficiala

06-01-2010
georgel2007
Nu este medic/terapeut
georgel2007
am 34 de ani, in urma unei conjunctivite am fost diagnosticat cu o keratita punctata superficiala la ambii ochi - la dreptul mai intens si la stangul mai slab. La stangul s-a vindecat in 6 luni cu tobradex picaturi, iar la dreptul am continuat tratamentul cu tobradex un an, dar de la prea multa administrare a aparut o tensiune oculara. Am intrerupt tratamentul cu tobradex, a scazut tensiunea oculara, dar a aparut keratita punctata. Am fost la medic, mi-a schimbat tratamentul cu netidex, dar dupa intreruperea tratamentului iar a aparut keratita punctata. Daca iau timp de 2-3 zile netidex sau tobradex, imi dispare keratita, dar la intreruperea tratamentului mai mult de 2-3 zile, reapare. Nu stiu ce sa mai fac, va rog ajutati-ma cu un sfat profesional. Va multumesc!
15 comentarii
0
07-01-2010, ora 20:30
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Investigatii ai facut??? Examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, examen de evidentiere a Ag Chlamydial, Ig G anti HVS tip1, eventual Ig G anti CMV, anti EBV? Eu iti recomand un steroid mai slab, Flumetol sau Prednisolon -1 picatura de 5 ori pe zi pana la resorbtia infiltratelor, apoi se reduce doza treptat, fiind atenti la revenirea simptomatologiei, 1 picatura de 3 ori pe zi, 1 saptamana, 1 picaturade 2 ori pe zi, 1 saptamana, 1 picatura pe zi timp de 1 luna ;observam daca mai apare sau nu recidiva...daca nu apare incercam sa administram 1 picatura la 2 zile 1 luna si intrerupem; daca IgG antiHVS tip 1 sunt pozitivi, trebuie sa stii ca o keratita herpetica are risc mare de recidiva; pentru a preveni recidivele, se recomanda 400mg Aciclovir pe zi, 3luni, cel putin; Iti mai recomand si administrarea, cat timp este prezenta keratita, si Corneregel-1 aplicatia in sacul conjunctival inferior de 3 ori pe zi; numai bine
0
08-01-2010, ora 15:08
georgel2007
Nu este medic/terapeut
georgel2007
va multumesc din suflet, doamna doctor. Am sa incerc tratamentul prescris de dvs. in prima varianta pentru ca la toti medicii la care am fost toti mi-au spus ca e punctata superficiala, si daca era herpetica poate nu-mi trecea la primul ochi si sper sa fie bine. inca o data va multumesc mult!
0
08-01-2010, ora 16:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Eu nu sunt de acord cu afirmatiile neverificate; sunt de parere ca trebuie sa faci si investigatiile sangvine; daca excludem etiologia infectioasa si mai ales herpesul( Ig G VHS 1 negativ), ramane in discutie diagnosticul de keratita punctata superficiala Thygeson cu etiologie incerta si recurenta si care se trateaza asa cum am spus mai sus;numai bine
0
27-01-2010, ora 23:36
traianpconst
Nu este medic/terapeut
traianpconst
Mi s-a pus diagnostic - vitrita acuta - la ochiul drept iar cu stangul nu vad de loc.am 61 de ani. Am cautat peste tot pe internet si nu gasesc nicaieri nici-o explicatie a acestui diagnostic.De ce oare ??-* Va multumesc.

(*modificat de administrator)
0
28-01-2010, ora 22:04
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Este vorba despre uveita intermediara ; se mai foloseste uneori , un termen care defineste inflamatia corpului vitros -hialita ( se caracterizeaza prin prezenta de flocoane, bride, membrane sub forma de voaluri); numai bine
0
06-04-2010, ora 18:47
catacornel
Nu este medic/terapeut
catacornel
buna ziua.in urma cu 5 saptamani am fcut o conjunctivita care dupa 10 zile s-a transformat in keratit punctata.urmez tratament cu zovirax, corneregel, opatanol si mydrum dar fara nici-un rezultt. ma puteti ajuta cu o alta schema de tratament? sau cu un tratament naturist pentru aceasta afectiune? multumes
0
02-06-2011, ora 22:48
marius_onu87
Nu este medic/terapeut
marius_onu87
am 23 de ani si in urma unei conjunctivite am fost diagnosticat cu keratita punctata, doctorul care mi-a dat acest diacnostic a spus ca nu este remediu pentru aceasta boala si ca o sa am deaface toata viata cu ea.
dar mi-a prescris trium si optive si a precizat ca sunt doar pentru ameliorare nu pentru recuperarea completa a ochiului.
0
02-06-2011, ora 22:49
marius_onu87
Nu este medic/terapeut
marius_onu87
deci este sau nu remediu pentru aceasta boala
0
03-06-2011, ora 12:11
vlad2011
Nu este medic/terapeut
vlad2011
Si eu sufar de aceasi afectiune vezi si topicul meu http://forum.romedic.ro/prod/keratita_punctiforma_superficiala_054922.html

Cred ca afectiunea de care suferim este keratita thygenson, din ce am citit pe net este o boala rara, nu se stie cauza(nu e nici virala, nici bacteriana, se pare ca este implicata o reactie imunologica la un antigen, deoarece s-a remarcat ca raspunde foarte bine la cortizon) si nu exista tratament specific pentru vindecarea ei.
Intr-adevar este o boala cronica dureaza multi ani, au fost persoane care a scapat de ea dupa 30-40 de ani de la debut.
Din cate am observat pe propria piele, cum am mentionat mai sus, raspunde foarte bine la cortizon.Dar in situatia noastra ar trebui sa urmam un tratament de lunga durata cu aceasta substanta, ceea ce ar putea duce in timp la cresterea tensiunii intraoculare si astfel sa apara glaucom.Eu am renuntat la administrarea de cortizon avand in vedere efectele secundare majore ale acestui tratament.

Intrebarile mele pe care doresc sa le adresez medicilor de pe acest forum ar fi:
1."Netratata"(cu cortizon) aceasta keratita poate da complicatii/sechele de genul opacifierea corneei?, deoarece in cazul meu, in timpul puseelor acute, persista vedere incetosata si sa zic ca si scaderea acuitatii vizuale in comparatie cu ochiul drept(nu mai percep asa bine detaliile).Desi dupa tratamentul cu cortizon, medicul dupa ce m-a examinat nu a gasit opacitati sau sechele pe suprafata corneei.
2.Daca cunoasteti ceva despre aceasta boala si care este managementul ei, astfel incat sa nu ajungem la complicatii.
V-am fi recunoscatori daca ne-ati raspunde la aceste intrebari.
Va multumim!
0
03-06-2011, ora 12:17
vlad2011
Nu este medic/terapeut
vlad2011
Sau daca cunoasteti un medic care se ocupa cu managementul acestei keratite si are asemenea cazuri sub observatie, sa ne recomandati si noua.
0
06-01-2014, ora 09:14
andreea.iri
Nu este medic/terapeut
andreea.iri
buna ziua,
cu aceeasi problema ma confront si eu de aprox 1 an si 4 luni... numai cortizonul ma ajuta, dar la fel pt o foarte scurta perioada de timp. cat pun antiinflamator e ok, cum intrerup, pata reapare... analizele imi sunt bune.am facut CT cranian si mi-am scos si o masea de minte (molar 28) ce se afla inclusa int-un sinus si nu a erupt niciodata, dar nu asta era cauza... daca nu va deranjeaza, ne puteti povesti continuarea povestii, ce ati facut, ce s-a mai intamplat...si eu am aceeasi varsta cu dvs., 34 ani...
va multumesc
2
05-08-2017, ora 14:58
isabella79
Nu este medic/terapeut
isabella79
Buna ziua. Am decis sa trimit acest mesaj in speranta ca suferinta copilului nostru sa nu fi fost inutila, macar sa ajute alte persoane care sunt in aceeasi situatie.
Calvarul nostru pare si sper din tot sufletul sa se fi incheiat definitiv in urma cu aproximativ doua luni. Rugaciunile noastre au fost ascultate.
Povestea noastra e lunga dar voi incerca sa fac un sumar.
La varsta de 1 an fetitei noastre au inceput sa i se inflameze ochisorii, debutul a fost lent apoi la un moment dat au inceput sa- i apara si salazioame, sa se inroseasca un ochisor si apoi ambii. Au aparut si inflamatiile pleoapelor. Am inceput sa mergem la medici ( am fost la 6 medici oftalmologi si am corespondat si cu dr Monica Pop la un moment dat. Voi spune numele medicilor pentru informare corecta, sa stiti la cine sa mergeti sau sa nu mergeti. Suntem din Timisoara si am fost la urmatorii medici oftalmologi : dr Berghian, dr Muresan, dr Muntean, dr Zolog, dr Oros, dr Stoica Florina.Pe langa acestia am fost la 5 medici pediatri si 5 medici naturisti si homeopati.
Toti acesti medici au incercat sa o trateze asa cum au crezut ca e mai bine si o parte dintre ei i-au pus diagnosticul de Keratita punctata, conjunctivita alergica si inflamatie cronica. A urmat nenumarate tratamente cu : Betabioptal, Netildex, Dexatobrom, Vigamox, Maxitrol. Maxidex, Flumetol + nenumarate lacrimi artificiale + antibiotic Augmentin intern.
Micuta era bine doar atunci cand ii administram tratamentele ( alternativ ) si in maxim 5 zile de la intrerupere ochii incepeau sa sa inroseasca din nou si daca nu incepeam tratamentul se inflamau foarte tare. Incepusera sa nu-si mai faca efectul si ne-am panicat rau de tot.
Micuta a suferit enorm si unul dintre medici ne-a spus ca nu mai are ce sa-i faca, ii este frica sa-i mai dea tratament pentru ca-i distruge ochii iar ultimul medic a spus ca nu-i va trece niciodata keratita.
O persoana inteleapta mi-a sugerat ca nu crede ca in Romania exista medic care sa fie in stare sa puna cu adevarat diagnosticul de keratita.
Aveam senzatia ca nu se face destul pentru ea, ceva nu era in regula asa ca, terminati psihic si cu micuta suferinda nu am mai suportat si am decis sa plecam in Austria. Am fost indrumati catre unul dintre cei mai buni medici oftalmologi din Viena si i s-a pus diagnosticul de Chlamidia oculara, fara analize, fara nimic. Medicul a fost sigur ca este vorba de aceasta boala care a fost confundata cu keratita pentru ca avea puncte pe pupila.
In Romania i s-a recoltat de 4 ori secretie oculara insa niciodata nu i s-a facut testul pentru chlamidia oculara pentru ca laboratoarele nu au posibilitatea sa faca asta iar medicii au dat dovada de o INCOMPETENTA CRUNTA in cazul nostru.
Micuta a urmat de 4 zile un tratament cu picaturi specifice pentru chlamidia si de doua luni este bine. Mucoasa oculara ii este afectata de la atatea tratamente toxice insa speram sa isi revina total. Medicul din Viena a spus ca e nevoie de circa 6 luni sa-si revina mucoasa oculara. Viata noastra a reinceput sa devina frumoasa acum doua luni. Pentru cei cu probleme persistente recomand din suflet un control in Viena.
0
02-11-2017, ora 02:32
pic2007
Nu este medic/terapeut
pic2007
Buna ziua. Suntem intr-o situatie oarecum similara cu baiatul nostru de 10 ani, care in urma unui control de rutina a fost diagnosticat initial cu vitrita. Desi am facut o multime de analize si investigatii (printre care anticorpi Borellia, HIV, CMV, toxocara, toxoplasma, ANA, RF, HLA B27; secretii conjunctivale, ecografii, tomografii, RMN) toate cu rezultate negative, diagnosticul final a fost de flocoane vitreene si un ridicat din umeri al medicului oftalmolog, care ne-a spus sa revenim la control dupa 3 luni. Acuitatea vizuala care a crescut initial de la 50% la 80% in urma administrarii de NetilDex, a scazut apoi intr-o saptamana la 10%. Nu ne putem permite sa asteptam 3 luni pana la urmatorul control fara sa facem nimic. Am fost deja la 4 medici oftalmologi din Bucuresti, chiar si la reumatologie (pentru eliminarea oricarei suspiciuni), dar fara folos. Ne puteti da mai multe detalii despre clinica din Viena si medicul la care ati fost?
Multumim anticipat si multa sanatate.
1
03-11-2017, ora 17:44
isabella79
Nu este medic/terapeut
isabella79
pic 2007, va ofer detaliile cu mare drag si sper sa va fie de folos asa cum ne-a fost si noua.
Noi am fost la Profesor Universitar Dr Guido DORNER. Adresa este : MEDVIENNA - Arztezentrum, Strada Sensengasse nr 3, cod 1090, Wien. Telefon 01- 406 11 21-100. ----------*
Noi am fost prin o persoana foarte influenta in lumea medicala vieneza. Este un roman stabilit acolo care ofera servicii de traducere si punere in contact cu cei mai buni medici din Viena. Este foarte apreciat de medici ( asa am observat ) dar daca va descurcati cu limba germana sau vorbiti engleza foarte bine cred ca nu va fi nevoie de el. Mult succes si multa sanatate !

(*modificat de admin)
0
07-03-2019, ora 23:23
Patricia112
Nu este medic/terapeut
Patricia112
Isabella79 cum as putea lua legatura cu dumneavoastră. Ma confrunt cu aceeasi problema a keratitei si sunt din Timisoara. As avea nevoie de îndrumări. Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •