la ce usa sa bat pentru un sfat in cazul metastazelor osoase de 4 ani, persoana imobil

13-06-2015
mariaandries83@yahoo.de
Nu este medic/terapeut
mariaandries83@yahoo.de
voi descrie pe scurt problema pe care o am, este vorba despre Mama, 65 de ani, din decembrie imobilizata la pat din cauza metastazelor osoase.nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar sunt sigura ca Multi s-au confruntat cu sistemul medical jegos si bolnav, mai bolnav decat pacientii, din Romania, de aceea nu voi da nici nume si date exacte, totul a inceput in iunie 2012, cand mamei i s-a pus diagnosticul de carcinom mamar cu metastaze osoase, boala fiind mult mai veche, a facut tratament chimioterapie, dupa care hormonal, zometa, asa cum se procedeaza, dupa operatia la san nu i s-au dat multe sfaturi, nu si-au racit medicii gura sa-i explice ceea ce va urma, ca doar pe hol mai sunt alti bolnavi de cancer, si vor fi in continuare, asa ca in octombrie 2014 Mama a inceput sa-si piarda echilibrul, acuzand dureri ale membrelor inferioare si amorteli, in decembrie s-a prezentat la perfuzie, au Internat-o, au trimis-o pe targa acasa spunandu-i sa stea linistita intinsa tot timpul pentru ca se va rezolva prin operatie, in ianuarie m-am prezentat cu ea, rezidenta a fost draguta si a incercat sa-mi explice ca sunt metastaze vechi, si ca nu se mai poate face nimic.Eu sunt doar o chelnerita si nu am cunostinte medicale, dar am auzit despre vertebroplastie, as dori sa stiu de ce nu ne-au recomandat-o:deoarece este scumpa si pacientul nu mai are mult de trait sau pentru ca nu ar mai fi ajutat-o?? am incercat sa vb cu oncologa prncipala care m-a expediat repede, mentionez ca deja in ianuarie ne-au sfatuit sa ne transferma la oncologul din zona, ne avertizau ca va avea dureri mari, urmeaza paralizia, pe care eu o inteleg ca atunci cand esti paralizat nu mai simti nimic, insa suntem in Luna iunie, mama simte fiecare punct al corpului, ia doar un Tramadol la fiecare 3 zile deoarece de la atata stat la pat o dor fesele, cateodata genunchi care trec cu unguent.luni va veni o doctorita Neurochirurg sa o consulte, dar mi-e frica ca va pune diagnosticul dupa cel deja pus de colegii ei, as vrea sa stiu cum sa procedam?? daca s-ar fi putut efectua o vertebroplastie sa-i imbunatateasca aceste 6 luni de zile as fi facut imposibilul sa o realizam, da-ti-mi un sfat la ce USA sa apelam si sa cerem sfatul unui medic care intelege ceea ce a studiat ani de zile, va multumesc, am uitat sa spun ca din martie am renuntat la tratamentul oncologic, daca tot ni s-a spus ca nu se mai poate face nimic, macar sa nu o mai chinuim prin spitale
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
24-10-2022, ora 15:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.