Lama de lichid Douglas

15-02-2012
madalina33
Nu este medic/terapeut
madalina33
Buna ziua

Am fost astazi la ginecolog, si dupa ecografie doamna doctor mi-a spus ca am 'lama delichid in Douglas 28, 5 mm' si ca este posibil sa fie din cauza unei infectii cu Chlamydia, Mycoplasma sau Ureaplasma. De a ultimul ecograf au trecut 6 luni. Atunci aveam un ovar micropolichistic si pentru a-l trata am luat Yasmin. Acum ovarul meu parea in regula fara vreun semn de chisturi. Atat ovarele cat si uterul aveau endostructura normala.

Am prieten de 10 luni, nu am avut alti parteneri in afara de el de 2 ani si nici eu nici el nu prezentam simptomatologia bolilor de mai sus.

Doar lichidul din Douglas poate fi un semn de infectie cu asa ceva??

Va multumesc
6 comentarii
0
15-02-2012, ora 17:08
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Lama de lichid in Douglas poate fi cauzata de multe motive, de multe ori se resoarbe fara tratament. Nu ti-a recomandat analiza pentru a vedea daca ai sau nu Chlamydia, Mycoplasma sau Ureaplasma? Se face prin analiza de secretie, costa cam 120 ron aceste analize si daca ai, se tratateaza usor cu antibiotice.
Am avut si eu lichid in Douglas acum ceva timp insa a disparut. Medicul nu s-a aratat ingrijorat insa nu stiu ce cantitate am avut eu.
0
15-02-2012, ora 17:09
madalina33
Nu este medic/terapeut
madalina33
Ba da. A spus ca facem analizele dupa ce vin rezultatele de la Papanicolau. Este posibil sa am una din bacteriile de mai sus fara sa am nici un fel de simptom?
0
15-02-2012, ora 21:05
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Sunt multe motive pentru care ai putea avea lichid in FDS Douglas. Poate aparea o menstruatie retrograda, poate a fost un chist seros sau hematic care s-a spart. De regula o boala inflamatorie pelvina se caracterizeaza prin dureri intense pelvine(spontan si la palpare), uneori febra sau subfebrilitate, modificari ale leucocitelor, secretie vaginala modificata etc
0
15-02-2012, ora 21:19
madalina33
Nu este medic/terapeut
madalina33
Intrebarea mea era daca acesta ar putea fi, prin orice extensie a imaginatiei, Chlamydia.

Mentionez ca nu am nici un fel de problema din puctul asta de vedere, Nu am dureri, nu am secretie vaginala modificata. Am fost acum doar pentru ca se facuse 1 an de la ultimul test Papanicolau.
0
16-02-2012, ora 02:51
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Chlamydia nu se depisteaza la testul papanicolau, ci doar daca ceri tu asta special si platesti extra. E posibil sa se si recolteze separat pentru Chlamydia, si sa nu se faca analiza din aceeasi recoltare ca si Papanicolau. Lichidul in sacul Douglas este generat de diferite infectii, deci e posibil sa fie si datorita Chlamydia.
Chlamydia nu da simptome, o poti avea de ani multi si sa nu ai habar, nu e obligatoriu sa ai simptome. Nici lichid in Douglas nu da simptome, de aceea femeile trebuie sa isi faca period control la ginecologie intrucat cele mai multe probleme pe care le pot avea nu dau niciun simptom, insa ele exista si fac rau din umbra.
0
10-01-2018, ora 15:06
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Salut! Nu stiu cat de valabil mai e topicul asta...Eu am facut testul pt chlamydia si ureaplasma in secretie vaginala prin 2016 si nu a iesit nimic. Insa cand m am uitat pe istoricul medical al ecografiilor facute pana acum, am facut destul de des scris "lichid in douglas", pana luna trecuta nu m-a atentionat niciun medic...Am avut luna trecuta niste intepaturi timp de 2 sapt, ocazional, dar au trecut...Ce s-ar mai putea face ? Am luat 7 zile antiinflamatoare si curand voi merge la control...dar pana atunci ma tot gandesc. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lichid în sacul Douglas - explicații, cauze, diagnostic
  •